Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7580 miejsce

Chaim Goldberg, żydowski malarz sztetli

Chaim Goldberg był malarzem żydowskiego pochodzenia. Jego obrazy przedstawiały życie w dawnych sztetlach, czyli na wsiach i miasteczkach. Jego prace wiszą obecnie w wielu światowych muzeach.

 / Fot. Katarzyna DziedzicNa krakowskim Kazimierzu przy ulicy Miodowej otwarto Muzeum "I remember" poświęcone właśnie malarstwu Chaima Godlberga. Inicjatorem otwarcia tego miejsca jest syn Goldberga, Shalom.
Goldberg malował głównie obrazy przedstawiające życie w dawnych, przedwojennych sztetlach, głownie Kazimierza Dolnego, gdzie się urodził (1917) i wychowywał. Malarz miał fotograficzną wręcz pamięć, więc bardzo wiarygodniteż e oddawał rzeczywistość w swoich pracach. Tworzył od najmłodszych lat. Swoje prace wieszał w warsztacie szewskich swojego ojca. Tam też jego prace zostały zauważone przez Saula Silbersteina, ucznia Zygmunta Freuda, który otworzył mu drzwi do nauki malarstwa na najlepszych uczelniach, takich jak warszawska Akademia Sztuk Pięknych i Szkoła Sztuk Pięknych Józefa Mehofera.
W okresie II wojny Światowej Goldberg zaniechał swojej twórczości, został bowiem zesłany jako uchodźca na Sybir. Po wojnie wyjechał do Francji, a następnie wyemigrował do Izraela. Koniec swojego życia spędził na Florydzie.
Jego prace oglądać można m.in. w Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Spertus Judaica Museum w Chicago, National Gallery of Art, Smithsonian Institution i National Collection of Fine Arts w Waszyngtonie, Yale University Art Gallery w New Haven w stanie Connecticut, Museum of Art w San Francisco i Skirball Museum w Los Angeles, Museum of Fine Arts w teksaskim Houston, Museum Yad Vashem w Izraelu, Musée Petit Palais w Genewie oraz Muzeum Narodowe i Muzeum Żydowskie w Warszawie.
Niestety, jego twórczość nie jest taka jednoznaczna. W 2014 podczas wystawy jego prac w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, pojawiły się opinie, że to wystawa antypolska prowokacja. Powodem takiego wyrazu były trzy obrazy Goldberga. Pierwszy przedstawiał księdza, rabującego żydowskie przedmioty rytualne. Na drugim przedstawiony jest pogrom Żydów, wśród których znajduje się cieszący Polak. Trzeci obraz przedstawia żołnierzy napadających na ukrywających się Żydów. Negatywne opinie na temat tych obrazów wyrazili przede wszystkim polscy malarze: Andrzej Besarowski i Piotr Żółkiewski, którzy domagali się usunięcia obrazów z wystawy.
Sam Goldberg był dość kontrowersyjną postacią. Pytany o swoje pochodzenie, odpowiadał- " Nie jestem Polakiem, jestem Żydem..."
Niewątpliwie jego twórczość zasługuje na uwagę, choćby z racji z odmiennej tematyki, wartości historycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.