Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6952 miejsce

"Chang Tadeush" czyli "Pan Tadeusz" po wietnamsku

Autor pierwszego kompletnego przekładu "Pana Tadeusza" na wietnamski nie jest zawodowym tłumaczem. Przed laty dostał książkę od swojego polskiego przyjaciela i od razu ją polubił. Mówi, że zawiera bliskie mu uczucie tęsknoty za ojczyzną.

 / Fot. okładka książki ze strony Centrum Studiów Polska-Azja"Chang Tadeush" - tak brzmi tytuł przekładu naszej epopei narodowej na język wietnamski. Prace nad nową wersją książki trwały prawie 3 lata, choć autor przyznaje, że mogłyby zająć jeszcze 10.

Dr Nguen Van Thai nie jest zawodowym tłumaczem. Przy swojej pracy wspierał się doświadczeniem profesjonalistów polskich i wietnamskich. Chcąc lepiej zrozumieć niektóre polskie słowa (język "Pana Tadeusza" jest przecież odległy nawet dla współczesnych Polaków), często korzystał z internetu. Znacznie wzbogacił liczbę przypisów w swoim wydaniu, chcąc tym samym wyjaśnić wietnamskiemu czytelnikowi zawiłości odległej mu kultury.

Van Thai przebywa w Polsce z przerwami od 1964 roku. Jako student Politechniki Warszawskiej dostał "Pana Tadeusza" od kolegi. Książka przypadła mu do gustu, po latach postanowił podjąć się tłumaczenia.

Mickiewiczowskie dzieło próbowano przełożyć na wietnamski i wydać w roku 1955, ale ze względu na trudny czas w rodzinnym kraju dr Van Thaia, zrezygnowano z tego pomysłu. Po wietnamsku można było przeczytać jednak inne ważne w kanonie polskiej literatury pozycje - m. in książki Sienkiewicza, Prusa, Mrożka.

Na pytanie jak osobiście odbiera "Pana Tadeusza", Nguyen Van Thai odpowiada:
Trafiło do mnie i jest mi w pewien sposób bliskie. Bo to, co wyraża Mickiewicz w tym dziele, to swoje uczucia wobec ojczyzny. Pana Tadeusza i bijącą z niego tęsknotę doskonale zrozumieją wszyscy Ci, którzy mieszkają poza granicami własnego kraju... mówi w wywiadzie

Książka została jak dotąd wydana w 2000 egzemplarzy. Autor zapowiada prace nad przekładami innych książek z klasyki polskiej literatury.
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.