Facebook Google+ Twitter

Chaos na Filipinach. 4,5 mln ludzi bez wody i żywności. Szerzą się grabieże

Tajfun Haiyan spustoszył Filipiny. Zginęło ponad 10 tysięcy osób, poszkodowanych zostało 4,5 miliona. Ludzie nie mają niczego: wody pitnej, jedzenia, leków, dachu nad głową. Na terenach dotkniętych żywiołem szerzą się kradzieże oraz chaos. Filipiny proszą świat o pomoc.

 / Fot. EPA/FRANCIS R. MALASIGTajfun Haiyan przetoczył się przez Filipiny i teraz szaleje w Wietnamie oraz Laosie. Wichura na szczęście osłabła - na tyle, że władze zezwoliły 200 tys. ewakuowanych wrócić do swoich domów.

Tego szczęścia nie miały Filipiny. Ponad 10 tysięcy ofiar, pół miliona bez dachu nad głową i 4,5 miliona poszkodowanych - to bilans najtragiczniejszego w tym roku huraganu. Ci, którzy ocaleli, zostali z niczym. Nie mają wody pitnej, jedzenia, leków, namiotów. Szerzą się grabieże. "Ludzie chodzą jak zombi w poszukiwaniu jedzenia. To sceny rodem z filmu" - cytuje słowa studentki medycyny Jenny Chu TVN24.

Świat chce pomóc

Pomoc płynie z całego świata. We wtorek na Filipiny powinny dotrzeć samoloty UNICEF-u zaopatrzone w 60 ton artykułów  / Fot. EPA/DENNIS M. SABANGApierwszej potrzeby. Organizacja szacuje, że na terenach dotkniętych przez żywioł mieszka 1,7 mln dzieci.

Pomoc zadeklarowała także Unia Europejska. Komisja Europejska przekaże Filipińczykom 3 miliony euro. Poszkodowanym pomoże również Australia, która zaoferowała 400 tys. dolarów.

Światowy Program Żywnościowy zareagował w sposób dość nieoczekiwany: wysłał na Filipiny 40 ton wysokoenergetycznych herbatników, które wystarczą do nakarmienia 120 tysięcy osób. Przekazał również artykuły pierwszej potrzeby.

Na wyspach są już żołnierze piechoty morskiej USA, którzy pomogą uporać się ze skutkami żywiołu.

To dużo, a jednak ciągle za mało. Filipiny proszą świat przede wszystkim o żywność oraz leki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.