Facebook Google+ Twitter

Charków. Modlitwa za dusze pomordowanych Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-02 07:30

Na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Charkowie zostanie dziś odprawione nabożeństwo za dusze pomordowanych Polaków. Poprzedzą je modlitwy ekumeniczne w ukraińskiej części nekropolii noszącej oficjalną nazwę Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu.

Znajduje się tu 75 masowych grobów: 15 polskich, kryjących szczątki ofiar Zbrodni Katyńskiej i 60 ze szczątkami przedstawicieli wielu narodowości byłego Związku Radzieckiego, również ofiar mordów popełnionych przez komunistyczne władze.

W uroczystościach wezmą udział bliscy pomordowanych z Rodzin Katyńskich, będzie też marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, biskup polowy, ksiądz Tadeusz Płoski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Będą przedstawiciele władz ukraińskich. Bronisław Komorowski w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że będzie okazja do poruszenia kwestii upamiętnienia ofiar, których szczątki odkryto w ogromnych wspólnych grobach w Bykowni pod Kijowem. Zaznaczył, że jego wizyta nie ma charakteru oficjalnego, mie ma więc mowy o oficjalnych dwustronnych rozmowach.

Bronisław Komorowski zauważył, że po raz pierwszy uroczystość na Cmentarzu Katyńskim, z udziałem najwyższych przedstawicieli państwa polskiego, odbywa się w Dzień Zaduszny.
Strona ukraińska przygotowała tablicę upamiętniającą miejsce kaźni polskich oficerów. Odsłoni ją na ścianie gmachu NKWD w Charkowie Andrzej Wajda, syn zamordowanego tam majora Wojska Polskiego Jakuba Wajdy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.