Facebook Google+ Twitter

Charytatywne "Kolędowanie z Artystami Piwnicy pod Baranami"

W niedzielę, 25 stycznia, Fundacja "Podaruj Życie" z Krakowa organizuje V koncert charytatywny z cyklu "Kolędowanie Artystów Pod Baranami" pod patronatem kardynała Stanisława Dziwisza. Dochód z imprezy przeznaczy będzie na badania dawców szpiku kostnego.

 / Fot. LogoFundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie" Rejestr Dawców Szpiku Kostnego z Krakowa po raz piąty organizuje koncert charytatywny z cyklu "Kolędowanie z Artystami Piwnicy pod Baranami", który odbędzie się w niedzielę, 25 stycznia 2009 o godz. 20, w Kościele Arka Pana w Krakowie Nowej Hucie. Honorowy patronat nad koncertem objął ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Na koncert składać się będą kolędy tradycyjne oraz kolędy piwniczne - pisane corocznie z okazji świąt Bożego Narodzenia. Pomysłodawczynią zorganizowania koncertów jest Ola Maurer - artystka Piwnicy pod Baranami. Od 2003 w organizowanych przez Fundację koncertach dla setek zgromadzonych w kościele słuchaczy kolędowali z Olą Maurer m.in.: Aleksandra Kurczab-Pomianowska - legenda Piwnicy pod Baranami, Beata Czernecka, Agata Ślazyk, Piotr "Kuba" Kubowicz, Leszek Wójtowicz oraz Rafał Jędrzejczyk - aktor Teatru Starego. Akompaniowali Agata Półtorak, Jarosław Kaganiec, Tadeusz Płatek i Michał Półtorak. W tym roku do artystów dołączą muzycy jazzowi. Po koncercie będą zbierane datki, będzie też można kupić płytę z kolędami w wykonaniu Oli Maurer. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Dochód z tego koncertu zostanie w całości przeznaczony na działalność statutową Fundacji Urszuli Smok "Podaruj Życie", w szczególności zaś na badania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Przeszczep szpiku sprawia że białaczka jest chorobą uleczalną. Aby przeszczep dał pożądany efekt dawca musi być genetycznie bardzo dokładnie dopasowany do chorego. Każda nacja ma swoje uwarunkowania genetyczne, dlatego też dla Polaka najlepszym dawcą jest Polak, dla Niemca - Niemiec. Szansa doboru właściwego dawcy dla biorcy - wynosi 1:20 tys. Na całym świecie w bankach dawców zarejestrowanych jest ponad 10 mln osób, zaś w Polsce ponad 31 tys. Jest to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb.

W tym roku z datków, darowizn, kwest i dzięki przekazanemu na rzecz Fundacji 1 proc. podatków Fundacja chce przebadać około 300, lub więcej, potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pierwszą grupę dawców przebada już w lutym 2009 roku. Chętnych potencjalnych dawców nie brakuje - wręcz przeciwnie - osoby, które chciałyby zostać potencjalnymi dawcami czekają w kolejce do badań, na które brakuje wciąż pieniędzy. Do Fundacji piszą osoby, które zgłosiły się do innych instytucji nawet cztery lata temu i wciąż czekają na termin badania. Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie" chciałaby w 2009 roku przebadać wszystkie osoby, które zapisały się u niej w kolejce do badań.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba, która mieści się w przedziale wiekowym 18-50 lat. Badanie to pobranie 20 ml krwi, którą bada się genetycznie. Wyniki tych badań wpisywane są w Rejestr Dawców Szpiku Kostnego Fundacji Urszuli Smok, która przesyła je do Banku Krajowego a przez ten bank - do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego. Tu szukają dawcy osoby chore. Większość (ponad 98 proc.) potencjalnych dawców nigdy nie zostanie poproszona o oddanie szpiku. Samo oddanie materiału do przeszczepu jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia (szpik podobnie jak krew bardzo szybko regeneruje się).

Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie" Rejestr Dawców Szpiku Kostnego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.