Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10375 miejsce

Chaty kaszubskich traperów w Szymbarku

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku stoją dwa domy wybudowane w XIX w. przez Kaszubów osiadłych w Kanadzie.

 / Fot. Mirosława Kasowska  / Fot. Mirosława Kasowska Chaty zwane po kaszubsku checzami są z drewna. Jedna jest mieszkalna a druga gospodarcza. Zza oceanu dotarły do Polski drogą morską. Tu zostały starannie odtworzone. Są "hołdem złożonym polskiej emigracji na dalekiej obczyźnie, która nie zapomniała o swoich korzeniach". Taki napis wyryty jest na kamieniu pochodzącym z pierwszego cmentarza kaszubskich pionierów w kanadyjskim Wilnie, a ustawionym obok jednego z domów. Na tym kamieniu wyryta jest również historia Zagrody Trapera Kaszuby.

 / Fot. Mirosława Kasowska / Fot. Mirosława Kasowska Konstrukcje te zadziwiają prostotą i precyzją wykonania. Także pomysłowym ociepleniem do którego użyto mchu. Powierzchnia tych budynków jest niewielka. Zagrodę okala ogrodzenie powstałe z drewna i kamienia, typowe dla kanadyjskich zagród kaszubskich osadników, którzy dostawali działki o powierzchni 40 h lub większe.

 / Fot. Mirosława Kasowska / Fot. Mirosława Kasowska W pomnikowej zagrodzie kaszubskiego imigranta zobaczyć też można niezwykłe urządzenie znacząco ułatwiające pracę przy karczowaniu lasów. Napędzane było siłą końskich mięśni. To połączenie drewnianego, masywnego koła, drążka i linki. Tworzyło dźwig do wyrywania korzeni drzew, które normalnie trudno byłoby ruszyć z ziemi.

Na terenie zagrody znajdują się także repliki nagrobków kaszubskich z cmentarza w kanadyjskim Wilnie. Zagroda na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu tworzy malowniczy, ale jednocześnie skłaniający do zastanowienia zakątek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo ładne domki 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się, przypomniały mki się chaty na wsi ze słomianymi strzechami. Mech też był ale sam wyrastał na dachach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje autorce za kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia. Po Oliwie , Kaszuby. Znam kaszubskie zawołanie ' Czujta se jak w swoje checzy 5+ za kolejny fragment pięknej Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ocieplenie mchem - polega na uszczelnieniu suchym mchem szpar w konstrukcji budynku? Czy też jest to warstwa mchu na całej płaszczyźnie ścian?
Tradycja uszczelniania mchem, słomą to stary sposób, stosowany zresztą do dziś.
Związki Kaszubów z potomkami zza oceanu są dość żywe.
Czy to były kurne chaty (checza)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.04.2010 21:49

Byłem w Szymbarku i cały kompleks zwiedziłem, ale tej chatki jeszcze tam nie było. Wspaniałe miejsce, tylko te kolejki do domku który stoi na dachu są okropne... Polecam bardzo ciekawe miejsce:) Za przybliżenie tamtego miejsca oraz za artykuł 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy bym nie pomyślała, że możma ocieplać mchem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.