Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30799 miejsce

Chcą mnie badać? Mam to w nosie - mówi Caster Semenya

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-21 13:35

Czy mistrzyni świata w biegu na 800 metrów, Caster Semenya, na pewno jest kobietą? Podejrzenia wobec jej płci najpierw wzbudziły wielkie zainteresowanie. Teraz media przekazują także głosy oburzenia.

Caster podczas ceremonii wręczania medali. / Fot. EPA/RAINER JENSENPo uzyskaniu 31 lipca rekordu w biegu na 800 metrów na lekkoatletkę spadły oskarżenia, iż nie jest kobietą. Faktycznie, Caster Semenya nie posiada typowo kobiecej postury, wielu ma wątpliwości co do jej płci. Przez komentarze i serie podejrzeń organizatorzy biegów postanowili poddać Semenye testowi na płeć. Co jednak, jeśli oszczerstwa okażą się bezpodstawne?

Nie jest to pierwszy przypadek w historii

TVN24 przypomina przypadki polskich sportsmenek, podejrzanych o to, że są mężczyznami. Sprinterka Ewa Kłobukowska w 1966 roku w Budapeszcie zdobyła dwa złote metale. Niestety, rok później działacze NRD i ZSRR złożyli donos do władz Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej, dotyczący rozróżnienia płci na podstawie konfiguracji chromosomów. Obecnie z punktu widzenia medycyny taki zarzut jest niesłuszny. Jednakże, samo oskarżenie zmusiło Kłobukowską do odejścia ze sportu.

ZOBACZ: ZDJĘCIA LEKKOATLETKI

W latach 80. wybuchła wrzawa w związku z płcią polskiej sprinterki Stanisławy Walasiewicz. Reprezentantka Polski w latach 30. pobiła wiele rekordów, na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles z 1932 roku i w 1936 roku w Berlinie zdobyła złote medale. Walasiewicz zginęła w 1980 roku w napadzie rabunkowym. Po autopsji stwierdzono u niej obojnactwo - miała zarówno żeńskie jak i męskie narządy rozrodcze (jednak nie w pełni rozwinięte). Stwierdzono także wystąpienie chromosomu XXY. Mimo tego odkrycia, Międzynarodowy Komitet Olimpijski jak i Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki nigdy oficjalnie nie odniosły się do tej sprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Być może cały sekret tkwi w sztabie szkoleniowym, w którym jest m.in dr Arbeit, spec od faszerowania NRDowskich lekkoatletów sterydami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, bo skoro jest dobra, to na pewno jest facetem. Bo kobiety nie mogą być AŻ TAK dobre. Drażni mnie ten argument, bo całkowicie pogrąża kobiety. Zgadzam się również z Beatą. Cała ta nagonka jest żenująca.
Caster może być interseksualna, może mieć zaburzenia hormonalne. Cóż. Skoro to taka wielka sprawa, proponowałbym obowiązkowe testy płci (chromosomalnej, gonadalnej, hormonalnej i genitalnej) dla wszystkich sportowców. Najlepiej ZANIM wezmą udział w jakichś ważniejszych zawodach i zdobędą medal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

takie badania powinny być robione wcześniej przed ważnymi zawodami, później robi się z tego wielką aferę i krzywdzi się zarówno zawodnika/zawodniczkę, jak i ich rodziny, fanów... fakt jak zobaczyłam Caster zastanawiałam się, czy oby na pewno jest kobietą, no i ta duża różnica w biegu między nią a zawdoniczką, która zajęła drugie miejsce..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnoszę wrażenie, że zamiast koncentrować się nad czymś bardziej godnym uwagi i media, i wiele osób za bardzo koncentrują się na informacjach, które póki co są plotkami.. A jeśli się okaże, że plotki są fałszywe i zawodniczka zasłużyła jednak na ten medal? Schowamy głowy w piasek? Jaki sens ma cała ta nagonka? Może wiele osób śmieszyć ta sytuacja, ja natomiast uważam, że o wiele etyczniej i kulturalniej byłoby przemilczeć całą sprawę. Zgodzę się tutaj z Łukaszem - rozumiem organizatorów, mogliby w kuluarach dojść do prawdy robiąc badania, ale po co informują cały świat? A media oczywiście powielają te informacje. Gdzie tu etyka dziennikarska? No gdzie? Szkoda mi tej osoby. Zdobyła medal, z którego nawet nie może się cieszyć, bo inni próbuja zespuć jej życie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rekordy bez dopingu - "trzecia płeć" ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słusznie sprawdzają tę sprawę, jednak powinni to robić w tajemnicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.