Facebook Google+ Twitter

Chcą usunąć Cywińskiego z Muzeum Auschwitz

Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do ministra Zdrojewskiego o usunięcie Piotra Cywińskiego ze stanowiska dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz NBP wyemitował serię monet z wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego. Promocja monet z udziałem wielu zaproszonych gości – wśród nich byłych więźniów Auschwitz i kombatantów - odbyła się 3 lutego br. w Tarnowie.

Tarnowska promocja monet NBP 3 lutego 2010 r. Były więzień Auschwitz - August Kowalczyk wygłasza świadectwo. / Fot. Michał Tyrpa
O wyemitowanie monety z wizerunkiem rtm. Pileckiego, od sierpnia ub.r. zabiegała Fundacja Paradis Judaeorum, która od 2 lat prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let’s Reminisce About Witold Pilecki").

O pozytywnej decyzji w tej sprawie Narodowy Bank Polski poinformował fundację już w październiku ub. r. zapowiadając emisję na styczeń. Tymczasem w grudniu 2009 wyemitowanie monety z wizerunkiem bohatera, który na ochotnika dostał się do KL Auschwitz, stanęło pod znakiem zapytania. Sprzeciw wobec upamiętnienia w ten sposób rocznicy oswobodzenia największego niemieckiego obozu zagłady zgłosiło... Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Z uwagi na to, a także w związku z protestem byłych więźniów Auschwitz zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich, których organizacji nie zaproszono na tegoroczne uroczystości oswobodzenia Auschwitz, w dniu 27 stycznia br. Fundacja Paradis Judaeorum przesłała do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list z wnioskiem o usunięcie Piotra M.A. Cywińskiego ze stanowiska dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Skan wniosku Fundacji Paradis Judaeorum do MKiDN o usunięcie Piotra Cywińskiego ze stanowiska. / Fot. Michał Tyrpa

Zobacz także:

Oświęcim: więzień obozu trafił na monetę
Tarnów: Rotmistrz Pilecki na monecie NBP
Promocja monet
Dokumentacja akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let’s Reminisce About Witold Pilecki") w materiałach publikowanych od stycznia 2008 r. pod adresem: www.michaltyrpa.blogspot.com.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.