Facebook Google+ Twitter

Chcą wyciąć zabytkowe dęby, by poszerzyć drogę do słynnego Bartka!

Rada Gminy w Zagnańsku chce wyciąć 40 zdrowych drzew tworzących aleję pomnikową, by poszerzyć drogę dla turystów odwiedzających słynnego Bartka!

Dąb Bartek to największe i jedno z najstarszych drzew w Polsce. Jest zabytkiem przyrody, tak jak grupa młodszych 40 drzew, tworzących aleję pomnikową w Zagnańsku (woj. świętokrzyskie).

herb  Zagnańska / Fot. wikipediaMieszkańcy sprzeciwiający się wycince drzew skierowali do kieleckiego oddziału Ligi Obrony Przyrody prośbę o interwencję w tej sprawie. Ich zdaniem modernizację ulic można przeprowadzić bez wycinki zdrowych drzew (w większości są to stare dęby).
LOP powołując się na ustawę o ochronie przyrody twierdzi, że wycinka starych drzew na terenie parku krajobrazowego łamie prawo.

Prezes kieleckiego LOP Maciej Lis powiadomił i poprosił o zabranie głosu w tej sprawie dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz wojewódzkiego konserwatora przyrody.

W odpowiedzi obiecano zająć się sprawą i zbadać sytuację na miejscu, w ciągu najbliższych dni. Na pewno będą bronić drzew i próbować wpłynąć na zmianę decyzji rady gminy, ale zgodnie z obowiązującym prawem - a dopuszcza ono wycinkę nawet zdrowych drzew - gmina może pozostać przy swojej decyzji.

Gminni urzędnicy są zaskoczeni reakcją mieszkańców. Zdaniem władz, planuje się wyciąć stare drzewa, bo są to drogi gruntowe i trzeba je zmodernizować, poszerzyć i doprowadzić media. Plany budowy już są, a pieniądze na tę inwestycję zapewnić ma Regionalny Program Operacyjny.

Gmina informuje, że w miejsce ściętych drzew, dla zrównoważenia ich liczby, posadzi młode drzewka.

Czytaj więcej:
Kontrowersje wokół dębu Bartek
Sąsiedzi dębu Bartka mają iść pod topór

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.07.2008 20:54

ef - jak to. Dzięki temu że powstał ten artykuł panowie i panie zwani urzędnikami mogą się tutaj wypowiedzieć bez skrępowania. Autorka daje im szansę - lecz czy ktoś kto uważa swoją decyzję za słuszną będzie chciał się wypowiedzieć?? Raczej wątpię. Obecnie nasz kraj przeżywa szał wycinania drzew ponieważ przeszkadzają one kierującym pojazdy mechaniczne. Poszerzane są drogi ponieważ przez drzewa (nie przez kierowców) nie jeden samochód znalazł się na złomowisku. Widać to drzewa atakują przejeżdżające samochody i należy je zlikwidować jako zło panoszące się na naszych drogach. Tak samo i w tym przypadku przedstawionym przez autorkę. Należy poświęcić inne drzewa do ukazania jednego który jest pomnikiem przyrody lecz i one mogą być pomnikiem natury gdy Bartek w sposób naturalny lub też poprzez działalność człowieka uschnie. Być może z tęsknoty za przyjemnym sąsiedztwem. Powinniśmy chronić to co już mamy a podziwiać to co jest pomnikiem przyrody jako naturalny element krajobrazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

szkoda to będzie, jak wytną drzewa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że artykuł jest jednostronny. Nie ma informacji od wspominanych urzędników. Autorka informuje nas o tym, ale nie daje szansy wypowiedzenia się pomysłodawcom. Szkoda. Pamiętajmy,że nic nie jest czarne albo białe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do Zagnańska lub o skontaktowanie się ze mną.

Posiadam bardzo dużo matrriałów dotyczących Bartka.

oak8@wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na szczęście tłumów turystów nigdy w Zagnańsku nie było, ale wkrótce może nie będzie po co tam zajrzeć. Problem w tym, że tak łatwo można pozbyć się pomników przyrody, bo takie mamy teraz absurdalne prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesada.... Po co wycianać drzewa skoro i tak nie ma tłumów turystów???

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak cóż za logiczne postepowanie,, tragedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziękuje za komentarze,
@klisowska- wiem, tak się mówi szkoda słów :)
ale trzeba o tym pisać bo to już jakaś mania z tymi wycinkami drzew.
Najpierw ogłaszamy, że to pomnik przyrody a za chwilę tak łatwo można się go pozbyć ???

http://www.zagnansk.pl/asp/start.asp?page=pl_mapa_gminy&tytul=Mapa%20Gminy
i foto
http://www.zagnansk.pl/asp/start.asp?page=pl_galeria&tytul=Galeria%20zd %EA%E6

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ szkoda słów na urzędnicze barbarzyństwo.
Niestety, mści się ustawodawstwo, które oddaje decyzje w takich sprawach w ręce samorządów. Powinna być wymagana zgoda wojwódzkiego konserwatora przyrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.12.2007 21:00

Rece opadaja, jak cos takiego czytam. Zdaje sie, ze ktos z samorzadowcow wymyslil sobie, ze dzieki "Bartkowi" zrobi z regionu prawdziwa mekke. Tyle, ze "wyprodukowal" rykoszeta"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.