Facebook Google+ Twitter

Chcą wyrzucić ruski czołg z Westerplatte

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-24 08:44

580 tys. zł przeznaczył Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przygotowanie projektu odnowienia Westerplatte i uporządkowanie terenu. Pierwsze prace dokumentacyjne zostały już rozpoczęte.

 

Westerplatte jest w tragicznym stanie - mówi Krzysztof Ciosłowski z zawiązanego właśnie Komitetu Rewaloryzacji „Pomnika Historii Westerplatte”. - A to przecież miejsce bardzo ważne dla mieszkańców Trójmiasta, jak i wszystkich Polaków. Czas się tym zająć. Fot. DBTym bardziej, że po wielu latach starań udało się problemem zainteresować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komitet Rewaloryzacji tworzą Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków, członkowie Stowarzyszenia "Młodzi dla Pomorza” oraz Stowarzyszenie "Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte” z Mariuszem Wojtowicz-Podhorskim na czele. Pomysł uzyskał poparcie także Piotra Ołowskiego, wojewody pomorskiego. Komitet planuje odtworzyć m.in. sytuację Pola Bitwy, zrewitalizować Mewi Szaniec oraz stworzyć stałą ekspozycję.

- Chcemy też wyrzucić z Westerplatte ruski czołg i wiatę betonową - dodaje Kwapiński. - Zamierzamy przenieść handel pamiątkami na teren plaży, odbudować mur i stację kolejową oraz odtworzyć dwa magazyny amunicyjne.
Ile pieniędzy będzie potrzebnych na rewitalizację, na razie nie wiadomo.
- Najpierw musimy zrobić inwentaryzację i przygotować projekt - tłumaczy Marian Kwapiński.
Prace dokumentacyjne zostały już rozpoczęte. Potrwają kilka miesięcy. - Na wiosnę przyszłego roku powinniśmy być gotowi do modernizacji - dodaje Kwapiński. - Nasze prace nie utrudnią spacerów zwiedzającym.

Jolanta Świerczyńska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*Chcą wyrzucić ruski czołg z Westerplatte* - w tytule. Czołg jest/był rosyjski/radziecki. I choć cieć powiedział "ruski" to dziennikarz powinien wyprostować, zwł. że nie cytat jest tytułe, a stwierdzenie. A jeśli powiedziałby "szwabski"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.