Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4003 miejsce

Chcę zostać dawcą szpiku. Czy to boli? Czy powinienem się bać?

Niemcy - 4 mln, Polska - 200 tys. - statystyki zarejestrowanych dawców szpiku biją na alarm. Czy to lęk, czy po prostu niesprawna edukacja społeczeństwa?

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Niekiedy jedynym ratunkiem dla chorych jest przeszczep szpiku. Najbardziej odpowiedni najczęściej okazuje się dawca zbliżony genetycznie; to klucz do poszukiwań.

Znalezienie dawcy nie jest jednak łatwe, gdyż do tej pory w polskim banku szpiku zarejestrowanych jest tylko 200 tys. potencjalnych dawców. Dzięki chorobie znanego piosenkarza i dopingującej akcji jego narzeczonej zarejestrowanych zostało 100 tyś. osób. O czym to świadczy? O złej kondycji polskiego systemu edukacji w zakresie honorowego dawstwa szpiku kostnego. I to na pewno jest główną przyczyną niskiego wskaźnika liczby pozyskiwanych dawców. Skoro do tej pory liczba zarejestrowanych wynosiła nieco ponad 100 tys., a dwumiesięczny medialny apel o pomoc skierowany przez gwiazdę muzyki przyniósł skuteczną deklarację takiej samej kolejnych 100 tys. kandydatów, to należy położyć nacisk na promocję banków szpiku kostnego.

Jeśli chcesz zostać dawcą i tym samym chcesz uratować czyjeś życie:

Musisz mieć od 18 do 50 lat, ważyć minimum 50 kg i nie mieć znacznej nadwagi. W dniu zgłoszenia, w celu określenia zgodności, zostanie ci pobrana niewielka próbka krwi (4
ml). Dawcą zostaniesz, jeśli test potwierdzi genetyczną zgodność Twojego szpiku ze szpikiem któregoś z oczekujących na przeszczep.

Kiedy zostajesz zakwalifikowany na dawcę:

Chory dostaje nowe życie. Ty jako genetycznie spokrewniony dawca dajesz mu swoje komórki macierzyste. Nie ma się czego obawiać, gdyż w przeważającej ilości przeszczepów dochodzi do pobrania macierzystych komórek z krwi obwodowej. Odbywa się to w warunkach laboratoryjnych i nie wymaga podania środków znieczulających. Zazwyczaj dawca przebywa w szpitalu 1 dzień. Separacja krwinek trwa ok. 4 godzin i przypomina honorowe oddawanie krwi, tyle że pobór dokonywany jest z dwóch rąk. Do tego celu zastosowana zostaje specjalistyczna maszyna separująca krwinki.

Czytaj też: Jak zostać dawcą szpiku kostnego?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

oriovits
  • oriovits
  • 31.05.2011 18:17

chce oddac szpik ale nigdzie nie dostaje infarmacji jezeli ktos moze niech udzieli mi to moj net alice13@interia.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.dkms.pl/dawca/rejestracja/index.html najprostszy i najszybszy krok do rejestracji! życzę powodzenia i zdecydowanej gotowości przystąpienia do tej cennej akcji

Komentarz został ukrytyrozwiń
RACJA
  • RACJA
  • 27.05.2011 19:11

Racja art. jest najlepszy itp itd

Komentarz został ukrytyrozwiń
???
  • ???
  • 27.05.2011 19:10

Nie wiem co ten "LOL" sobie myśli ale pani jest po prostu najlepsza pozdrawiam a ten LOL to nie ma racji i tyle ^ ^

Komentarz został ukrytyrozwiń
LOL
  • LOL
  • 27.05.2011 19:02

Po prostu LOL czy ta babka ma na to źródła???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądrość narodu można mierzyć ilością dawców krwi i szpiku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem pod jakim względem , czerwonołapkowiec uznaje że komentarz nieodpowiedni.. Proszę łapkę o swoją opinię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joasiu ładnie opisałaś, brakuje jednak informacji że każdy kto chce zostać potencjalnym dawcą szpiku powinien zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, lub fundacji w celu pobrania krwi do badań. Jednak nie wszystkie RCKiK robią takie badania, wówczas trzeba pojechać tam gdzie to robią.
W Wielkopolsce można podjąć decyzję o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku i oddać krew do badań, na każdej akcji wyjazdowej. Tak że ta procedura jest bardzo ułatwiona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.