Facebook Google+ Twitter

"Chcemy leczyć Polaków". Kontrowersyjna strajkowa koszulka lekarzy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-07 08:51

"Chcemy leczyć Polaków" - koszulki z takim napisem ma włożyć podczas majowych ogólnopolskich strajków kilka tysięcy lekarzy z województwa łódzkiego. To pomysł łódzkiego okręgu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który chce zaprotestować przeciwko masowym wyjazdom lekarzy za granicę.

Inicjatywa wzbudza niesmak mieszkających w Polsce obcokrajowców, którym napis na koszulkach kojarzy się jednoznacznie: z niechęcią do ich leczenia.

Olga, 27-letnia Ukrainka, która kilka lat temu przyjechała do Polski na studia ekonomiczne i postanowiła tu zostać, jest zaskoczona inicjatywą łódzkich lekarzy. - Czy to znaczy, że odmawiają zajmowania się pacjentami innymi niż pochodzenia polskiego? - chce wiedzieć Ukrainka.

Sławomir Zimny, przewodniczący łódzkiego OZZL, wyjaśnia, że intencją stworzenia nadruku "Chcemy leczyć Polaków" na strajkowych koszulkach było zwrócenie uwagi władz na problem masowych wyjazdów polskich lekarzy do krajów Europy Zachodniej. Zimny uważa, że inna interpretacja nie jest uprawniona i nie sądzi, by napis mógł kogokolwiek obrazić.

Innego zdania jest Ryszard Golański, wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej, który uznał napis "Chcemy leczyć Polaków" za niezbyt zręczne sformułowanie. Doktor Golański, który o pomyśle na koszulkę strajkową dowiedział się od dziennikarzy, jest przekonany, że intencją związkowców nie było obrażenie obcokrajowców. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jeśli lekarze wystąpią w takich strojach podczas strajku, mogą liczyć się z zarzutami, że są ksenofobami. Wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej będzie rozmawiać z łódzkimi związkowcami o zmianie napisu. Nie wiadomo, czy nie jest za późno, bo jak powiedział dr Zimny, pierwsze trzysta koszulek jest już w drukarni. Zresztą o zmianie napisu na mniej kontrowersyjny związkowcy nie chcą na razie słyszeć.

Jeśli koszulka powstanie, będzie biała z czarnym napisem. Strajkujący lekarze będą mogli ją kupić za około 15 złotych. W regionie łódzkim w majowych strajkach ma uczestniczyć 7 - 8 tys. lekarzy.

(masz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.