Facebook Google+ Twitter

Chcemy rozmawiać z rządem, bo nie możemy zostawić chorych

Lekarze strajkują, pielęgniarki grożą strajkiem, a o ratownikach medycznych nikt nie pamięta. Bardzo zbulwersowała mnie wypowiedź przewodniczącego OZZL p. Bukiela, który publicznie powiedział, iż lekarze walczą o swoje, a pozostałe związki niech robią, co chcą. Mimo wielu telefonów do ministra Gosiewskiego, nie mogę doprosić się o spotkanie.

Odkąd w styczniu tego roku weszła ustawa o ratownictwie medycznym budzi ona wiele wątpliwości. Nakłada ona na nas, ratowników wiele obowiązków, które w rzeczywistości nawet nie wykonują lekarze.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Mikołaj Suchan/Dziennik ZachodniWkucia centralne, konikotomia to zabiegi wymagające niesłychanej wprawy i umiejętności. Niestety, nikt w ministerstwie ustalając te wytyczne nie wziął pod uwagę naszych propozycji. Odkąd zostałem Przewodniczącym Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim uważam, że trochę poszło to za daleko. Pojawił się problem z obsadą karetek dwoma ratownikami - pojawiało się wiele wątpliwości, czy dadzą sobie radę i jak ich wynagradzać. Później był kłopot z firmą Falck i jej próbą (na razie nieudaną) przejęcia pogotowia ratunkowego w Radomsku. A teraz sytuacja strajkowa w służbie zdrowia.

Lekarze strajkują, pielęgniarki grożą strajkiem, a o nas się nie pamięta. Bardzo mnie zbulwersowała wypowiedź Przewodniczącego OZZL p. Bukiela, który publicznie powiedział iż lekarze walczą o swoje, a pozostałe związki niech robią, co chcą.

Kiedy pielęgniarki zaczęły głośno upominać się o swoje, lekarze wspaniałomyślnie zaprosili je do rozmów. My (ratownicy medyczni) na początku obserwowaliśmy rozwój sytuacji – czy lekarze podniosą kwestię pracowników ratownictwa medycznego. Nic takiego się nie stało. Kiedy więc spróbowałem porozmawiać z racji funkcji z przedstawicielami obu związków powiedzieli mi, że z nami nie ma o czym rozmawiać. I tak dużo zarabiamy, więc protesty są nam nie potrzebne. Rzeczywiście. My nie możemy strajkować, nie możemy odejść od chorego, nie możemy odmówić wyjazdu karetki pogotowia. A jednak lekarze i pielęgniarki szczególnie te przynależne do OZZPiP lekceważą nas.

Na zachodzie byłoby to nie do pomyślenia, żeby każdy związek próbował strajkować osobno. W naszym związku też są i pielęgniarki i ratownicy medyczni, kierowcy, sanitariusze. Boli mnie to, że wszyscy podkopują pod sobą dołki, zamiast razem ze sobą współpracować. To powoduje , że również rząd zaczyna nas lekceważyć i tak działa, aby nas poróżnić.

Oglądając telewizję widzimy, że odnosi to skutek. Ponadto mimo wielu telefonów do ministra Gosiewskiego, nie mogę doprosić się spotkania. Najpierw obiecuje spotkanie oddzielne, by potem stwierdzić, że może jednak spotkanie wspólne wszystkich związków medycznych. A nam, prawdę mówiąc, aż tak bardzo nie zależy na finansach, tylko na rozmowach w sprawie emerytur. Chcielibyśmy mieć możliwość przechodzenia na emeryturę w wieku 55 lat, po przepracowaniu co najmniej 25 i zapewnieniu 15 lat jako pracy w warunkach szkodliwych. Czy tak dużo żądamy? Chyba nie. Policja i straż przechodzi na emerytury już po 15 latach pracy.

A w czym nasza praca jest gorsza od nich? To my jesteśmy bardziej narażeni na stres (związany ze śmiercią ludzi), na nas spoczywa ludzkie życie - jeden nasz błąd i człowiek umiera. Strażacy i policjanci mają swoich psychologów. A my? Od nas się wymaga niesamowitego zdrowia i nerwów ze stali. My nie możemy się stresować. Dźwiganie to następny nasz problem. Zdaję sobie sprawę, że to taka praca, ale ja sobie nie wyobrażam ratownika i kierowcy w wieku 65 lat, którzy muszą dźwigać z czwartego piętra pacjenta, który waży 100 kg. Kto im pomoże? Nikt.

Ja oczywiście popieram strajk, ale w takiej formie w jakiej jest teraz prowadzony. Mam nadzieję, że są osoby które mają podobne zdanie. Czekam wobec tego na opinie: robszulc00@plusnet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gosio zajęty, to może do szanownej mamusi trzeba dzwonić? Ale mamusia też doktor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.