Facebook Google+ Twitter

Chcemy ulicy Havla w Warszawie. Wiadomości24 apelują do władz miasta

Współautorzy: Tomasz Kowalski

Vaclav Havel nie będzie miał swojej ulicy w stolicy. Ani w 2012, ani w 2013 roku. Dlaczego? Bo takie są przepisy. Zgodnie z nimi patronem ulicy może zostać osoba, która nie żyje co najmniej od pięciu lat. Staramy się jednak przekonać prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, by skorzystała ze swych uprawnień.

Sonda

Chcesz, by jedna z ulic nosiła imię Vaclava Havla?

 / Fot. Martin Kozák, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:V%C3%A1clav_Havel.jpg&filetimestamp=20081119212349Zgodnie z obecnymi przepisami, patronem ulicy w Warszawie może zostać osoba, która nie żyje co najmniej od pięciu lat. W związku z tym Vaclav Havel, legenda opozycji antykomunistycznej w Europie, będzie mógł zostać patronem ulicy w stolicy najwcześniej w 2016 roku. Wyjątkiem był Jan Paweł II, który jeszcze za życia doczekał się swojej alei.

Jak poinformowali Wiadomości24.pl urzędnicy, do ratusza nie wpłynął jeszcze żaden wniosek ws. uczynienia Havla patronem ulicy. A skoro dotąd wniosek taki nie wpłynął, wyślą go Wiadomości24.

Nie będzie ulicy Havla w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz odrzuciła wniosek W24.pl

Do prezydent Warszawy, bo jak stanowi uchwała Rady Miejskiej, prezydent miasta może procedurę przyspieszyć: "Nazwy pochodzące od nazwisk osób nie powinny być nadawane wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby.

Dopuszcza się nadanie nazwy przed upływem 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby, jeżeli z uzasadnionym wnioskiem o takie odstępstwo wystąpi prezydent m.st. Warszawy." - stanowi uchwała uchwała nr L/1524/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 26 lutego 2009 r.

Jesteś za? Wpisz się w komentarzu!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Wciąż brak odpowiedzi ratusza na nasz wniosek...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 24.12.2011 15:02

ja myśle że to nietowarzystwo dla Wielkiego Havla.. na wawelu..

Komentarz został ukrytyrozwiń
e.
 • e.
 • 21.12.2011 20:12

Jak zwykle pan Tomasz Kowalski - rozdziela szaty (chyba na sobie) i przysłowiowy włos na czworo. A tak w ogóle - ludzie dajcie spokój! Jeszcze nie czas na takie dyskusje. Człowiek przed chwilą umarł - czy pan Kowalski tego nie jest w stanie zrozumieć?! Czy to takie skomplikowane? Ni wydaje się jednak takie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Sonda" skończyła się w 1989 r...
Kiedyś skandowano: "Havel na Wawel".
A gdyby dzisiaj taką sondę?...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarmark
 • Jarmark
 • 21.12.2011 18:38

@Ramark
Ty to masz względy w tej redakcji .Usunęli mniej więcej tej treści komentarz. Pewnie dla dalszego "kontrofensywnego "piszącego.Ja uwalam ,ze jesteś sfrustrowanym człowiekiem .wszystkich co inny maja punkt widzenia -"krytykujesz", obradzasz .Może byś tak trochę się nad swoim postępowaniem zastanowił .Może , może , morze jest szerokie i głębokie ,wziął na wstrzymanie i zaczął pisać nie maniakalnie ale rozsądnie.Ale to jest :może .

Komentarz został ukrytyrozwiń
KICIA
 • KICIA
 • 21.12.2011 17:57

NIE. Bez żadnych precedensów, proszę , bo mogą być nasladowcy. Nie powiem, dlaczego, bo pan Robert się zdenerwuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
INKA
 • INKA
 • 21.12.2011 17:17

Z Havla Czesi mogą być dumni ,my niestety z naszych Bolków - NIE!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad rem
 • ad rem
 • 21.12.2011 16:47

@ Panie Grabski , myli pan zwyczaje w Polsce i Czechach [ Czesi wyrażą zgodę po 5 latach na ulicę w Polsce] , co pan miesza JPII ? MIAŁ POMNIKI I NAZWY tuż po śmierci. Tą ironię schowaj sobie do kieszeni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad rem
 • ad rem
 • 21.12.2011 15:46

Panowie !!! Człowiek jeszcze nie pochowany o co ta wojna ? Najlepszą nazwą jest - PAMIĘĆ -

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz- piszemy o Havlu a Pan ciągle z Kaczyńskim wyskakuje. Zrobił Panu jakąś osobistą krzywdę? A tak odwracając - porównywanie Prezydenta RP który zginął tragicznie z byłym prezydentem Czech który odszedł w spokoju to daleko idące nadużycie. Co do ulic imienia Kaczyńskiego jak Pan jadowicie zauważył w swoim ciepłym komentarzu to nadała je chyba Rada miasta? Ergo przedstawiciel ludności. Jeśli taka decyzja zapadnie w moim mieście to się z nią zgodzę bez komentarza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.