Facebook Google+ Twitter

Chcesz głosować za granicą? Sprawdź, czy masz ważny paszport

Każdy, kto chce głosować za granicą, powinien sprawdzić, czy ma polski paszport (dla głosujących w Unii Europejskiej: paszport lub dowód osobisty) ważny co najmniej do 21 października, a w razie potrzeby już dziś złożyć wniosek o paszport.

Wybory samorządowe w Gdańsku w 2006 roku. / Fot. Robert Kwiatek/Dziennik BałtyckiObywatele polscy mogą głosować do Sejmu i Senatu za granicą, w komisjach wyborczych tworzonych przez polskich konsuli. Ale do tego trzeba mieć ważny polski paszport. Na terytorium Unii Europejskiej (ale tylko tam) zamiast paszportu wystarczy dowód osobisty.

Ten warunek jest wymagany bezwzględnie. W dniu wyborów nie pomogą żadne tłumaczenia. Nie pomoże pokazywanie paszportu, który stracił ważność, czy innych dokumentów.

Dlatego każdy, kto chce głosować za granicą, powinien sprawdzić, czy ma polski paszport (dla głosujących w Unii: paszport lub dowód osobisty) ważny co najmniej do 21 października. A kto nie ma odpowiedniego dokumentu, powinien już dziś złożyć odpowiedni wniosek, aby dostać go na czas.

Przypomnijmy, że polskie prawo nie pozwala głosować listownie, przez internet ani przez przedstawiciela. Zarówno w kraju jak i za granicą, głosujemy wyłącznie osobiście, w lokalach wyborczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.