Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4763 miejsce

Chcesz mieć córkę albo syna, wyślij żonę do Połczyna

W Sanatorium "Podhale" powstał pierwszy w Polsce ośrodek leczenia niepłodności i chorób kobiecych, założony przez prof. Gromadzkiego, a niedługo potem narodziło się powiedzenie "Chcesz mieć córkę albo syna, przyślij żonę do Połczyna".

Sanatorium "Podhale" to jedno z 4 sanatoriów Uzdrowiska Połczyn Zdrój. Duże złoża borowin, solanek oraz specyficzny mikroklimat, zapewniły miastu Połczyn Zdrój status uznanego uzdrowiska w całej Polsce. Sławę uzdrowisku przyniosła w II połowie XX wieku, duża skuteczność w leczeniu bezpłodności kobiet. W leczeniu sanatoryjnym chorób ginekologicznych szeroko wykorzystuje się borowinę. Borowina stosowana jest w przypadku chorób jajników i macicy (m.in. stanów zapalnych), przedwczesnego przekwitania, leczeniu niepłodności czynnościowej, jako przygotowanie do zapłodnienia in vitro.

Oczywiście oprócz chorób ginekologicznych, leczy się tu też choroby narządu ruchu, takie jak: reumatologia, neurologia, ortopedia, osteoporoza. Kuracjusze korzystają z gamy ponad 30 zabiegów w zakresie: termoterapii, kinezyterapii, światłoterapii, hydroterapii, balneoterapii, klimatoterapii, elektrolecznictwa, masaży. To tylko 60 km od Kołobrzegu, dlatego miejscowość jest często odwiedzana przez tysiące turystów i kuracjuszy.

Jeszcze w 2003 r., gdy byłem w kuracjuszem w "Podhalu", był tam znaczny procent młodych (dwudziesto-, trzydziestoletnich) kobiet leczących się na choroby ginekologiczne oraz bezpłodność. A ponieważ wtedy nie było jeszcze młodszych kuracjuszy ZUS-owskich, więc to my młodsi kuracjusze sanatoryjni (ok. pięćdziesiątki) tworzyliśmy grupę do towarzystwa młodych, niedoszłych mam.

Przez pierwsze wieczory w sanatorium bawiłem się z wysoką jak ja trzydziestopięcioletnią Basią, jednak na wieczorek zapoznawczy poszedłem już z Teresą, sąsiadką ze stolika obok. Teresa drobna, zgrabna i ładna czterdziestolatka, była chyba najatrakcyjniejszą kuracjuszką (nie licząc kilku dwudziesto i trzydziestolatek leczących się na bezpłodność) w całym Połczynie Zdroju.

Teresa miała wzięcie, wszyscy chcieli się z nią bawić, nie udało mi się zatrzymać jej tylko dla siebie, więc zrezygnowałem z konkurowania. Teresa wybrała więc kuracjusza, podstarzałego playboya, który stawiał jej drinki, zajmował stolik w kawiarni sanatorium "Gryf", zapraszał do swojego apartamentu, podwoził samochodem. Chyba więc nie sprostałbym w tej konkurencji szczególnie finansowo, dobrze że zrezygnowałem w odpowiednim momencie.

Pozostało mi więc tylko bawienie się na zmianę, z czterema młodszymi partnerkami. Już wtedy z moimi kolegami z pokoju wymyślaliśmy zakończenie powiedzenia, które stało się hasłem reklamowym Połczyna Zdroju: „Chcesz mieć córkę albo syna, przyślij żonę do Połczyna”......

Pięć lat później w 2008 r, byłem kuracjuszem połczyńskiego sanatorium "Gryf", oddalonego od Podhala ok. 200 m. W tym czasie sanatorium "Gryf" i będące świeżo po remoncie sanatorium Irena, przejęło od niezbyt reprezentacyjnego "Podhala" większość kuracjuszek leczonych na niepłodność. Dwa baseny (kryty i otwarty), sauna, siłownia i szereg zabiegów z zakresu pielęgnacji urody sprawiły, że obok turnusów rehabilitacyjnych i leczniczych "Gryf" jest idealnym miejscem również dla pobytów wypoczynkowych.


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Chyba rzeczywiście, cudowne działanie Połczyńskiej borowiny, było efektem stacjonowania jednostek Wojska polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W miejscu dwukropków, miały być teksty dokończonych w formie limeryków przewodnich haseł reklamowych:
Chcesz mieć córkę albo syna, Przyślij żonę do Połczyna. Tam zabiegów weźmie wiele,
Nawet k.... terapię po mszy w kościele. I będzie miała synka twoja dziewczynka

W parku zdrojowym w Połczynie,
Niczym na targowym młynie. Tyle niepłodnych pań szuka pary,
Nic nie zabierze im w swe szczęście wiary.
Chociaż na turnus jedynie.

Pewna panienka rodem z Połczyna,
Koleżance się skarżyła na swego ojczyma.
Że obowiązki małżeńskie wypełnia tak marnie,
A jak ją dotyka, to ją żar ogarnia(e). Jaka być może tego przyczyna?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianin
 • Szczecinianin
 • 04.01.2012 09:23

Jak koniecznie chcesz mieć syna, to przyjeżdżaj do Szczecina!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbuczynianin
 • Zbuczynianin
 • 04.01.2012 09:21

Chcesz mieć córkę albo syna, jedź na wczasy do Zbuczyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łan Ciekawski
 • Łan Ciekawski
 • 03.01.2012 12:51

Bo odnalazł się w Hyde Parku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście: artykułu nie ma na stronie działu: Styl życia, ani w poddziale: Zdrowie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ciekawski
 • Ciekawski
 • 01.01.2012 19:12

Ciekawe, dlaczego artykułu nie ma w spisie ani działu: Styl życia, ani w poddziale: Zdrowie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gwiazdeczka
 • Gwiazdeczka
 • 01.01.2012 14:04

I co to wspólnego z sylwestrową nocą? I kogo to wogóle obchodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sylwester Korcz
 • Sylwester Korcz
 • 01.01.2012 11:05

Widocznie, to ciekawsze niż tak szeroko reklamowane Sylwestrowe show w telewizji. Jak zwykle te show to najzwyklejsza w życiu chałtura (zagraniczni goście show byli tak napici, że nie mogli utrzymać rytmu), a występujące nasze sławy, nie odbiegały od poziomu zwykłej chałtury!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś Fasola
 • Jaś Fasola
 • 01.01.2012 10:57

Sylwester. Nowy Rok a ludzie czytają takie bzdety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.