Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26803 miejsce

Chcesz obejrzeć Merkurego? We wrześniu to możliwe

Ta najbliższa Słońcu i zarazem najmniejsza planeta Układu Słonecznego została odkryta już przez Babilończyków. Podobna jest do naszego księżyca. Dwa najbliższe tygodnie września będą bardzo dobrym czasem do podglądania Merkurego.

Fotografia dotąd nieznanej strony Merkurego wykonana przez sondę Messenger 14.1.2008 / Fot. NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington, domena publicznaJako planeta wewnętrzna Układu Słonecznego znajduje się ona blisko Słońca, dlatego trudno ją obserwować na co dzień.

Miłośnicy kosmosu mogą w ciągu najbliższych dni spodziewać się świetnych warunków i dobrej widoczności. Najlepsze warunki przewidywane są w okolicach 3-5 września. Później zaczną się one z wolna pogarszać.

Już 3 września o godzinie 8 naszego czasu maksymalna odległość kątowa od Słońca będzie idealna do porannej obserwacji Merkurego.

Merkury na niebie nie oddala się od Słońca na więcej niż 28 stopni, co powoduje, że warunki do obserwacji tej planety są zawsze trudne. Według przekazów, Merkurego nie widział nigdy Mikołaj Kopernik. Ale domniemywa się, że nie jest to fakt historyczny a raczej legenda.

Merkurego bardzo dobrze widać na około godzinę przed wschodem Słońca. Jest on widoczny niespełna 10 stopni nad wschodnim horyzontem. Jego blask, jak podają astronomowie sięga -0.4 wielkości gwiazdowej – świeci więc on trochę jaśniej niż najjaśniejsze gwiazdy na niebie, takie jak Wega, Arktur czy Apella. Dla obserwatorów Merkury stanowi nie lada gratkę.

Opracowano na podstawie:
http://tvp.info/informacje/nauka/najlepszy-czas-na-obserwacje-merkurego/5192988
wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.