Facebook Google+ Twitter

Chcesz oddać krew - musisz widzieć!

W Bydgoszczy niewidomi nie mogą oddać krwi, bo są ...niewidomi.

Oddawanie krwi / Fot. AKPAPowszechnym zjawiskiem są apele o oddawanie krwi. To zrozumiałe, bo tej jak wiadomo zawsze brakuje. Smutnym jest fakt, że osoby które chcą i dzielą się tym niezastąpionym darem życia, raczej nigdy nie zniwelują jej ciągłego deficytu. Słuszną i pożyteczną inicjatywą są różnego rodzaju akcje propagujące ten szczytny cel, reklamy społeczne sugestywnie przedstawiają skalę problemu, zachęcając do odwiedzania stacji krwiodawstwa.

Ale każde propagowanie jak najbardziej słusznych inicjatyw, może zostać "zamordowane" przez bezduszne i wręcz głupie przepisy prawa. Oto bowiem grupa mężczyzn z Bydgoszczy, kierując się ludzkim odruchem i szlachetnością, postanowiła oddać krew. Piękny gest, prawda? Tylko niestety oddać jej nie mogli. Dlaczego? Bo są - niewidomi!

Argumentacja pracowników tamtejszej stacji krwiodawstwa, którzy odmówili przyjęcia od nich krwi, powala na kolana. Okazuję się bowiem że krew może oddać osoba, która samodzielnie, bez pomocy osób trzecich, jest w stanie wypełnić kwestionariusz, który wymagany jest od każdego dawcy.

Ten absurdalny przepis spycha na margines życia społecznego, niewidomych, którzy pomimo bezmiaru tragedii której sami doznali, chcą dać cząstkę siebie, być może ratując komuś życie. Co dziwne, dyskryminacja niewidomych w aspekcie oddawania krwi, ma miejsce tylko w Bydgoszczy, bo tylko tam pracownicy stacji krwiodawstwa tak skrupulatnie przestrzegają litery prawa, zapominając o zdrowym rozsądku.

Wydaję się to o tyle dziwne, że stacje krwiodawstwa na Kujawach biją na alarm z powodu dramatycznej sytuacji związanej z brakiem krwi. Żadne przepisy nie mogą wykluczać niepełnosprawnych osób, jako dawców krwi. W Bydgoszczy jednak, mamy do czynienia z histerycznym trzymaniem się absurdalnego zapisu że "dawca musi samodzielnie wypełnić ankietę".

Tak oto kraj, który deklaruję wszelką pomoc w zakresie ochrony życia swoich obywateli, pozwala na istnienie przepisu, który takim deklaracjom przeczy. Na szczęście, tego nieżyciowego przepisu, kurczowo trzymają się tylko w Bydgoszczy, gdzie niemożność złożenia podpisu na kawałku świstka, stawia niewidomych w jednym szeregu z uzależnionymi od narkotyków, czy chorych na AIDS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

BZDURA - tak nie można postępować z ludźmi których los i tak potężnie dotknął, a którzy chcą się podzielić z drugą osobą cząstką siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie: dlaczego w takim razie w Bydgoszczy nie wprowadzą formularza Braille'em? Za duże koszty, tak?
Uwielbiam tę dyskryminację w imieniu prawa. Jest taka... zachęcająca do nauki języków obcych.
W Stanach byłaby o to sprawa w sądzie. Wygrana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no niestety krajowe centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa ma takie wytyczne ze osoba nie widoma lub z bardzo silna krótkowzrocznością nie może oddawać krwi zgadzam sie jest to bardzo chore

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ osób, które nie mogą oddać krwi - a chcę - jest dużo więcej, Wystarczy, że ktoś wyjeźdzął za grnice w jakimś okresie czy zrobił tatuaż.. aburdalne..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absurd! ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

co za kraj...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ z uwagą przeczytałem ten tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

to naprawdę chore i całkowicie niezrozumiałe + za poruszenie ważnej sprawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.