Facebook Google+ Twitter

Chcesz przewieźć rower autobusem? W Poznaniu kierowca wyprosi cię z pojazdu

Zawsze myślałam, że chcąc przewieźć komunikacją miejską rower, nie napotkam na problemy. Zwłaszcza, że w tej konkretnej sytuacji, chodziło o przejazd pustym, niskopodłogowym autobusem. Niestety, myliłam się. Nie pozostawiłam jednak sprawy samej sobie i zadziałałam.

 / Fot. Brosen, CC BY-SA 3.0 / WikipediaMoje negatywne doświadczenia związane z jazdą rowerem po ulicach, będących częścią tras wylotowych na przedmieściach Poznania, sprawiły, że chciałam przejechać kilka przystanków autobusem. Wiedząc, że po tej trasie jeżdżą autobusy niskopodłogowe z wystarczającą ilością miejsca, by bezpiecznie postawić w nim rower, postanowiłam wsiąść do autobusu. Tym bardziej, że było już porannym szczycie komunikacyjnym i pojazdy nie były zatłoczone Jakież było moje zaskoczenie, gdy kierowca oświadczył, że mam wysiąść, bo inaczej on dalej nie pojedzie. Zapytałam, co jest tego powodem, skoro nikomu nie wadzę, a posiadam ważny bilet. W odpowiedzi usłyszałam, że rowerów przewozić w autobusie nie wolno.

Wydało mi się to dość absurdalne, więc zbadałam temat. Okazało się, że zgodnie z "Regulaminem przewozów określającym warunki przewozu podróżnych (...) organizowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu" wprowadzonym zarządzeniem nr 450/2011 Prezydenta Miasta Poznania, nie jest to możliwe z powodu braku odpowiednich piktogramów w pojazdach (paragraf 23 pkt 1 stanowi, że rower może być przewożony tylko w oznakowanym miejscu w pojeździe (...), a ostatecznie to kierowca pojazdu decyduje, czy rower można przewieźć tak, by nie zagrażał bezpieczeństwu i nie zabrudził odzieży współpasażerów czy też nie (o czym stanowi pkt. 3 przytoczonego paragrafu).

Przyznam, że nigdy nie zauważyłam piktogramu roweru w pojazdach komunikacji miejskiej, a jedynie piktogramy wózków. Postanowiłam więc wysłać prośbę do Zarządu Transportu Miejskiego, o wskazanie tras, na których kursują pojazdy z
odpowiednimi piktogramami - odpowiedzi się nie doczekałam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

rowerzysta
  • rowerzysta
  • 31.08.2012 08:56

zmartwię Was, zapis w regulaminie o piktogramie dalej widnieje w regulaminie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jest wsze,dziej , bylem rownierz tym faktem zdziwiony , tez mi sie, wydaje to niesprawiedliwe . Rowerzysta jest zdany na siebie. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.