Facebook Google+ Twitter

Chcesz sprawdzić w sieci oceny dziecka? Zapłać! Kuratorium: to wbrew prawu

E-dzienniki już nie są darmowe. Rodzice, którzy chcą sprawdzić oceny swojego dziecka, muszą zapłacić.

 / Fot. LogoE-dzienniki, które kilka lat temu wprowadziło wiele szkół, już nie są darmowe. Ceny za tą usługę wahają się w zależności od danej placówki między 10 a 20 zł. Rodzice zaczęli się buntować. Niektórzy już oszacowali, że sprawdzanie ocen w internecie przez lata nauki dziecka (od podstawówki do liceum) wyniesie ich około 250 zł. Jak wiadomo, do opłaty tej dochodzą jeszcze inne, takie jak składki na komitet rodzicielski.

"Za korzystanie z dziennika elektronicznego i możliwość sprawdzenia ocen syna muszę zapłacić rocznie 20 złotych" - mówi dla "Życia Warszawy" oburzony ojciec ucznia jednej ze szkół podstawowych na Białołęce.

Według danych biura edukacji, płatne e-dzienniki wprowadziło już około 60 szkół.

W szkole podstawowej przy ulicy Esperanto na Woli panują trochę inne zasady. Rodzic może sprawdzić w internecie stopnie dziecka za darmo tylko wtedy, jeśli... zrobi to podczas wywiadówki w szkole.

Czy opłaty za e-dzienniki są zgodne z prawem? Z tego, co mówi kuratorium oświaty dla wrocławskiej gazety "pobieranie opłat od rodziców za dostęp do dziennika elektronicznego to łamanie prawa". Dlaczego? Tłumaczy dalej Janina Jakubowska, rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty: "Skoro MEN wydało takie rozporządzenie, to dyrektorzy, wprowadzając je w życie, nie mają prawa pobierać za to od rodziców dodatkowych pieniędzy".

Jednak Grzegorz Żurawski, rzecznik ministra edukacji narodowej ma na ten temat inne zdanie: "Dyrektorzy pobierający od rodziców pieniądze za dostęp
do e-dziennika nie łamią prawa, o ile spełnili dwa warunki. Po pierwsze, dziennik jest prowadzony z pieniędzy organu prowadzącego, a rodzice zdecydowali się dopłacić tylko za jakieś dodatkowe funkcjonalności tego oprogramowania.
Po drugie, rodzice nie mogą sami dokonywać opłat z tego tytułu firmie sprzedającej e-dziennik. Szkoła powinna zebrać te pieniądze i być stroną umowy, bo prowadzenie dziennika jest obowiązkiem szkoły" - tłumaczy również dla wrocławskiej gazety.

E-dziennik, czyli System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce, cieszy się powodzeniem odkąd wprowadzono go w wielu szkołach. W programie zapisuje się dane ucznia, oceny, uwagi i nieobecności. Z e-dzienników mogą korzystać rodzice, nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

RODZICE ZA ZWSZYSTKO ZAPŁACĄ

link

a to uzupełnienie do mojego artykułu o tym, jak doi się rodziców z kasy, pozdrawiam autorkę i dziękuję za fajny artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.