Facebook Google+ Twitter

Chcesz znaleźć pracę po studiach? Jedź na Erasmusa

Wyniki przeprowadzonego badania efektów Erasmusa jasno wskazują, że studenci, którzy choć raz skorzystali z programu wymiany studentów mają większe szanse na znalezienie pracy.

 / Fot. Universität Salzburg/ Creative Commons 2.0/flickrProgram Erasmus powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Jego główną ideą jest rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Z programu skorzystało już ponad 3 miliony młodych Europejczyków. Najnowsze wyniki badań opublikowane w raporcie "Erasmus Impact Study", pokazują, że studenci, którzy skorzystali z programu wymiany studentów, lepiej radzą sobie na rynku pracy. W ich przypadku ryzyko długotrwałego bezrobocia jest o połowę mniejsze w porównaniu z absolwentami, którzy nie studiowali za granicą.

Europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou tak skomentowała wyniki przeprowadzonych badań: "Wyniki badania efektów programu Erasmus są niezwykle znaczące w kontekście niedopuszczalnie wysokiego poziomu bezrobocia wśród młodych osób w UE. Przesłanie jest wyraźne: jeśli odbędziecie studia lub staż za granicą, zwiększą się wasze szanse na zdobycie pracy" - czytamy w Na temat.pl

Międzynarodowe doświadczenie

Z badań wynika, że aż 40 proc. studentów, którzy skorzystali z Erasmusa, po otrzymaniu dyplomu zmieniło kraj zamieszkania lub pracy. Aż 93 proc. studentów posiadających międzynarodowe doświadczenie może sobie w przyszłości wyobrazić życie za granicą. Dla osób, które studiowały tylko w jednym kraju, odsetek ten wynosi jedynie 73 proc. Ponadto, według badań, osobom posiadającym międzynarodowe doświadczenie powierza się większą odpowiedzialność i mogą liczyć na szybszy awans. "Obeznanie z innymi językami i ludźmi z innych kultur bez wątpienia daje większą przewagę nad innymi zwłaszcza, gdy dana forma operuje w środowisko międzynarodowym" - mówi Wojciech Bartz z Page Personnel w rozmowie z Na temat.pl.

Komisja Europejska szacuje również, że 33 proc. uczestników Erasmusa ma partnera z innego kraju, a 27 proc. trwa w wieloletnich związkach z osobami poznanymi podczas programu.

Czytaj więcej: Program Erasmus kontra niż demograficzny.

Atuty na rynku pracy

92 proc. pracodawców przeglądając CV kandydatów decyduje się zatrudnić osoby o doskonalonych przez Erasmusa cechach osobowości. Liczy się przede wszystkim: przedsiębiorczość, kreatywność, mobilność, przebojowość, otwartość, ciekawość świata, tolerancja i przede wszystkim doskonała znajomość co najmniej jednego języka obcego - w obecnych czasach trudno uznać język angielski za język obcy. Z badań wynika, że wyjazdy na zagraniczne stypendia wzmacniają te pożądane przez pracodawców cechy.

Ruszył Erasmus +

Nowy program Erasmus + , który ruszył już w tym roku ma zapewnić możliwość wyjazdu za granicę 4 mln osób, zarówno studentom, jak i pracownicom uczelni. Będą mieli możliwość poznania życia w innym kraju poprzez studia, staż, nauczanie lub wolontariat. Program Erasmus+ zastąpi dotychczasowe inicjatywy UE dotyczące młodzieży i edukacji: programy "Uczenie się przez całe życie" oraz "Młodzież w działaniu".


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.