Facebook Google+ Twitter

Chcesz zobaczyć Merkurego? Spójrz w niebo na przełomie lipca i sierpnia!

Na godzinę przed wschodem słońca na przełomie lipca i sierpnia można zaobserwować najbliższą Słońcu planetę czyli Merkurego. Jak poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, optymalna jest godzina 4 rano.

Merkury. Obraz jest mozaiką zdjęć wykonanych przez sondę Mariner 10. / Fot. Wikipedia CommonsMerkury to najmniejsza i najbliższa Słońca planeta, ale jedna z najsłabiej zbadanych. Mimo że znajduje się znacznie bliżej Ziemi niż Mars, Jowisz czy Saturn, jeszcze do niedawna prawie cała wiedza o nim pochodziła z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to planetę odwiedziła sonda Mariner 10. W ostatnich latach wiedza o tej planecie Układu Słonecznego się poszerza, gdyż od marca 2011 na orbicie Merkurego przebywa sonda NASA o nazwie MESSENGER.

Merkury jest jaśniejszy od najjaśniejszych gwiazd na niebie. Wiele osób nigdy nie widziało go na oczy, z uwagi na niewielką odległość kątową, jaka dzieli Merkurego od Słońca na naszym niebie. Uważa się, że do tych osób zalicza się też sam Mikołaj Kopernik. Specyficzne położenie Merkurego utrudnia obserwację. Oba ciała przebywają zawsze blisko siebie, przez co planeta jest albo niewidoczna, albo można ją dojrzeć tuż po zachodzie Słońca lub tuż przed jego wschodem. Bywają jednak krótkie okresy, w których warunki do jej obserwacji wyraźnie się polepszają.

Korzystnym okresem, w którym w tym roku można zaobserwować Merkurego jest właśnie przełom lipca i sierpnia. Godzinę przed wschodem Słońca, a więc około godziny 4 rano, Merkury będzie widoczny około 5 stopni nad wschodnim horyzontem. Trochę wyżej od niego, o kilka stopni na zachód świecą dwie inne jasne planety: Mars i Jowisz. Najlepsze warunki do obserwacji planety wystąpią w okolicach 4 sierpnia.

Następna możliwość obserwacji pojawi się w okolicy 17 listopada. Wtedy znów Merkury pojawi się na porannym niebie. Warunki geometryczne do jego obserwacji będę lepsze niż obecnie, ale w listopadzie znacznie trudniej o bezchmurne niebo niż w lipcu i sierpniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.