Facebook Google+ Twitter

Chełm: Odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom Stalagu 319

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-08 20:47

W asyście przedstawicieli służb dyplomatycznych Francji, Ukrainy, Białorusi i Izraela został odsłonięty w Chełmie pomnik poświęcony ofiarom Stalagu 319.

Witold Sulimierski wspomina, że warunki panujące w obozie były bardzo ciężkie. Jak podkreśla, więźniowie zostali stłoczeni na pustym terenie, chronili się w dołach, które sami sobie wykopali. W czasie deszczu ludzie leżeli w błocie.

Historyk Zbigniew Lubaszewski przypomniał, że w tym obozie Niemcy nie przestrzegali międzynarodowego prawa prowadząc regularną eksterminację więźniów niektórych narodowości. Warunki w obozie były strasznie ciężkie, większość więźniów umierała, co - jak zaznaczył - było świadomą polityką Niemców. Część jeńców, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego, była od razu po przybyciu do obozu rozstrzeliwana.

W latach wojny w Stalagu 319 więziono ponad 200 tysięcy jeńców z czego blisko połowa straciła życie. Większość ofiar to żołnierze narodowości rosyjskiej, włoskiej, francuskiej i żydowskiej. Dzisiejsze uroczystości odbyły się w dniu 64. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.