Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19527 miejsce

Chełmno zaprasza na walentynki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-09 07:33

W Chełmnie ten dzień obchodzony jest szczególnie uroczyście, a to za sprawą przechowywanych od paru wieków w chełmińskiej Farze relikwii Świętego Walentego.

Relikwie św. Walentego w chełmińskiej Farze / Fot. Stanisław GazdaTakże ze względu na wyłączność używania przez Chełmno, jako znaku towarowego, nazw: "Miasto Zakochanych" i "Chełmno-Miasto Zakochanych".

Chociaż do święta zakochanych jeszcze prawie tydzień, to w mieście św. Walentego panuje romantyczna aura. Mimo iż brakuje miejsc w hotelach, Chełmno przygotowuje się i czeka na przyjęcie tłumu turystów.

IX Obchody Dnia Świętego Walentego rozpoczną się 13 lutego (sobota) o godz. 18 uroczystą mszą świętą w intencji małżonków i jubilatów. W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (farnym) odbędzie się też koncert "Miłość niejedno ma imię". Najpiękniejszych arii i duetów operowych wysłuchamy w wykonaniu Agnieszki Makówki (mezzosopran) i Wojciecha Wentury (tenor) z towarzyszącym zespołem Alla Breve. Początek koncertu o godz. 19.

14 lutego (niedziela) o godz. 13:30 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej zostanie otwarta kolejna wystawa prac z V Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury pn. Chełmno- miasto zabytków i zakochanych.

Jak co roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (farnym) będzie można zobaczyć relikwię św. Walentego, a od godz. 13.30 do 15.30 także bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem kościół. W Świątyni prezentowane będą też prace z V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Na Świętego Walentego-różne oblicza miłości".

Na płycie Rynku od godz. 14 czekać będzie wiele niespodzianek. Odbędzie się koncert finalistów III Festiwalu Piosenki Miłosnej, a także zostaną rozstrzygnięte konkursy walentynkowe: na "Najpiękniejszą witrynę walentynkową", V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Na Świętego Walentego-różne oblicza miłości". Ułożone zostanie walentynkowe serce, a uroczystość zakończy pokaz sztucznych ogni. Na scenie wystąpi m.in.gwiazda programu "Mam Talent": Piotr Bugzel, jako Elvis Show oraz zespół Zakopower.

Powiedzenie: "przez żołądek do serca" nabierze w tym dniu szczególnej wymowy za sprawą lokalnych piekarzy i cukierników. Pracownia Cukiernicza Państwa Mikrut przy ul. Dworcowej 11 oraz Piekarnia Państwa Malinowskich przy ul. Rynek 13 już szykują hit walentynkowy - bułeczki z lubczykiem. Piekarze polecają je zarówno tym, którzy miłości dopiero szukają, jak i tym, którzy miłość już dawno znaleźli. Wypieki te stanowią dodatkowy element uzupełniający promocję Chełmna jako "Miasta Zakochanych" (oraz relikwii św. Walentego) i mają być dostępne nie tylko z okazji Dnia Zakochanych, ale również przez cały rok, jako wyrób charakterystyczny właśnie dla Chełmna. Bułeczki walentynkowe z lubczykiem oraz inne wyroby cukiernicze w kształcie serc kupić będzie można nie tylko miejscu zabaw (na terenie starówki: Rynek i ul. Grudziądzka), ale także na terenie całego miasta.

Zakochani, zmęczeni atrakcjami święta mogą przysiąść na trzech już ławeczkach dla zakochanych. Mimo zimowej aury da się poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta - miasta zakochanych. Na jedną z ławeczek skierowana jest kamera, a na stronie internetowej można podejrzeć, kto właśnie oblega ławkę. Ci zakochani, którzy są oddaleni od siebie, mogą za pomocą kamery internetowej spojrzeć na siebie, nawet kiedy jedna osoba jest w Chełmnie, a druga gdzieś w świecie...

Relacje z dnia zakochanych obejrzeć będzie można na antenie TVP INFO. 14 lutego z Chełmna specjalna prognoza pogody, a na antenie regionalnej - relacje ze święta zakochanych.

Warto więc 14 lutego odwiedzić "Mekkę zakochanych" - włączyć się do zabawy i powiększyć układane na rynku serce, zapalonym przez siebie lampionem.

-----
Stanisław Gazda
http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.