Facebook Google+ Twitter

Chełmża: jak uczciliśmy pamięć ofiar?

W tygodniu żałoby narodowej po katastrofie prezydenckiego samolotu, chełmżanie uczcili pamięć osób, które zginęły w drodze do Katynia.

Na gmachach zawisły biało-czerwone flagi z żałobnym kirem, w szkołach odbywały się rozmowy na temat tragedii, organizowano okolicznościowe wystawy, swoją szatę zmieniły strony internetowe lokalnych instytucji.

Wróć do materiału: 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskichWpisy do księgi kondolencyjnejW księdze kondolencyjnej, wyłożonej w chełmżyńskiej bibliotece, podpisy złożyli między innymi przedstawiciele władz miejskich: burmistrz Jerzy Czerwiński, przewodniczący rady Janusz Kalinowski, a także chełmżyńscy radni. Pamięć o parze prezydenckiej uczcili członkowie różnych organizacji miejskich, szkół oraz władze gminy Chełmża, a także mieszkańcy naszego miasta i okolicy.

Lekcje o prezydencieZajrzeliśmy do Szkoły Podstawowej nr 2, aby sprawdzić, w jaki sposób oddaje się hołd ofiarom katastrofy. - W momencie, kiedy usłyszałam o katastrofie, natychmiast poleciłam wywiesić flagę ozdobioną kirem - opowiada dyrektor SP 2 Alicja Ciach.

- W poniedziałek, przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych odbył się apel, w czasie którego oddaliśmy hołd prezydentowi, jego małżonce i wszystkim ofiarom tej katastrofy. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy gazetkę okolicznościową, zapaliliśmy znicze, pojawiły się kwiaty.

Nauczyciele, wraz z uczniami udali się do biblioteki, aby wpisać się do księgi kondolencyjnej. Poza tym wychowawcy poświęcili lekcje wychowawcze, aby przypomnieć postać prezydenta i innych wybitnych Polaków, którzy zginęli. Również na lekcjach historii nauczyciele przeprowadzili rozmowy na temat Katynia, odbyły się pokazy filmów poświęconych tym zagadnieniom.

Zaapelowałam też do uczniów, aby ten tydzień żałoby narodowej spędzili w atmosferze skupienia i zadumy. Być może dzięki tej tragedii wiedza o tym, co się stało siedemdziesiąt lat temu w Katyniu dotrze do młodzieży i jeszcze większej części społeczeństwa. Sama jestem z tego pokolenia, kiedy o tym wydarzeniu nie można było otwarcie mówić - mówiła dyrektorka „Dwójki”.

Młode pokolenie rozumie?Podobnie wyglądał żałobny tydzień w innych chełmżyńskich szkołach. Obserwatorzy przyznają, że młodzi Polacy wykazali niebywałą dojrzałość i zrozumienie powagi sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Miejmy nadzieję, że jest to dobry prognostyk dla przyszłości naszego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.