Facebook Google+ Twitter

Chełmża przygotowuje się do jubileuszu 750-lecia śmierci błogosławionej Juty

W maju odbędą się w Chełmży (pow. toruński) uroczystości na skalę nie tylko regionalną, ale wręcz międzynarodową. Jubileusz 750-lecia śmierci błogosławionej Juty będzie wydarzeniem, jakiego dawno w miasteczku nie było.

Błogosławiona Juta spoczywa w chełmżyńskiej konkatedrze / Fot. Robert Wejszewski (IDEA)Na Rynku powstanie wioska średniowieczna. Stworzą ją stragany płatnerza, garncarza i mincerza. Swój stragan przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich z Bielczyn, będzie można przy nim skosztować potraw regionalnych, także tych, przygotowanych na podstawie dawnych przepisów. Swoje prace wystawią również osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Będą to przede wszystkim drobne rzeźby, doniczki czy figurki. Natomiast grupa alchemiczna zaprezentuje pokazy ciekawych efektów tzw. „teatrum chemicznego”.

W Chełmży, słynącej z tradycji muzycznych, nie może zabraknąć również tego rodzaju atrakcji. Odbędzie się też występ zespołu wykonującego muzykę średniowieczną. Osoby zaangażowane w życie muzyczne miasta będą miały okazję wziąć udział w warsztatach poświęconych tej dziecinie sztuki, a chętni będą mieli okazję przystąpić do zespołu wykonującego muzykę dawną.

Zagraniczni gościeUroczystości będą miały charakter nie tylko regionalny, ale wręcz międzynarodowy, a to za sprawą znamienitych gości. - Na uroczystości jubileuszowe są zaproszeni goście z Niemiec, z Sangerhausen. Jest to burmistrz tego miasta oraz władze kościelne - biskup Magdeburga. Ponadto zaproszeni na uroczystość zostali biskup Andrzej Suski, wojewoda kujawsko - pomorski, marszałek województwa oraz władze powiatu i miasta. W roli gospodarza wystąpi Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży - zdradził nam współorganizator jubileuszu Marcin Seroczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chełmży.

Okazja do promocji ChełmżyUroczystości skierowane są do mieszkańców całego województwa, a zwłaszcza sąsiednich miast: Torunia, Bydgoszczy czy Grudziądza. Będą oni mogli zapoznać się z historią i dziedzictwem duchowym i materialnym Chełmży - dawnej stolicy Diecezji Chełmińskiej. - Na pewno jubileusz, który będziemy obchodzić 8 maja będzie czymś wyjątkowym. Z pewnością będzie to wydarzenie o szerokim aspekcie promocyjnym. Wpisze się ono w cykl imprez historycznych organizowanych na rozpoczęcie i zakończenie sezonu turystycznego. Efekty materialne, jakie pozostawi po sobie projekt obchodów w postaci tablic informacyjnych, makiety oraz drużyny rycerskiej, będzie wykorzystywany w dalszej promocji Chełmży. - tłumaczy prezes Seroczyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.