Facebook Google+ Twitter

Chełmża zyska 17 mln zł na budowę kanalizacji

Ministerstwo Środowiska, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, przyznało Chełmży (pow. toruński) prawie 17 milionów złotych na inwestycje związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej.

W październiku podpisana została umowa z wykonawcą robót, Przedsiębiorstwem Budowlano-Wdrożeniowym "INŻBUD" Z. Zehner, M. Środa spółka jawna z Grudziądza. Komisyjne przekazanie placu budowy nastąpiło 12 października. Realizacja projektu przebiegać będzie w trzech etapach. Rozpoczęcie robót budowlanych w ramach pierwszego etapu projektu, od wykonania robót ziemnych w rejonie ul. Bydgoskiej, zaplanowano na listopad.

Największa tego typu inwestycja w Chełmży

Cały projekt przygotowany przez Chełmżę dotyczy budowy na terenie miasta ponad dziesięciu kilometrów kanalizacji sanitarnej, niemal pięciu kilometrów kanalizacji deszczowej oraz pięciu tłoczni ścieków sanitarnych i dwóch przepompowni wód deszczowych, a także zakup samochodu dostawczego i trzech agregatów prądotwórczych. Dzięki temu do sieci kanalizacyjnej zostanie przyłączonych półtora tysiąca mieszkańców oraz cztery podmioty gospodarcze.

Projekt o wartości 26 milionów złotych zostanie zrealizowany do 2011 roku. - Jest to trudne przedsięwzięcie w znaczeniu inwestycyjnym i organizacyjnym. Najlepszym przykładem na to jest fakt, że na ten konkurs aplikowały tylko dwie gminy z województwa kujawsko-pomorskiego.

To są duże pieniądze, jednak obwarowane kryteriami, których spełnienie było dość trudne - wyjaśnił burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński. - Niestety, nie wszystkie ulice będą skanalizowane w ramach tego programu, ponieważ nie wszystkie spełniają wymagane warunki, m.in. tzw. gęstości na sieci, czyli ilości budynków przyłączanych do kanalizacji.

Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami

W imieniu miasta za prawidłowy przebieg inwestycji, zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej oraz obowiązującymi przepisami, odpowiadał będzie Inżynier Projektu - firma B-Act sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Zanim jednak będzie czyściej i wygodniej, musimy pogodzić się z utrudnieniami. Rozkopanych będzie kilka ulic, w tym główne trasy przelotowe: ulice Chełmińska i Bydgoska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.