92398 miejsce

Chelsea wygrała Ligę Europy! Benfica znowu upokorzona w końcówce

Po emocjonującym finale Ligi Europy Chelsea pokonała Benficę 2:1. Kiedy kibice obu drużyn myśleli już o dogrywce, w doliczonym czasie gry Portugalczyków pogrążył Branislav Ivanović.

Chelsea wygrała Ligę Europy! / Fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSENWyraźnym faworytem tegorocznego finału Ligi Europy w Amsterdamie była angielska Chelsea, wspierana przez rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza. Benfica postawiła jednak Anglikom trudne warunki.

Pierwszą bramkę w spotkaniu zdobył krytykowany za nieskuteczność Fernando Torres, który w 59. minucie spotkania pokonał Moraesa. Na odpowiedź Benfiki nie musieliśmy długo czekać. Już dziewięć minut później rzut karny pewnie wykorzystał Oscar Cardozo.

Kiedy wydawało się, że o wyniku finału zdecyduje dogrywka lub rzuty karne, Portugalczyków "ukąsił" obrońca Chelsea Branislav Ivanović. W 93. minucie meczu najwyżej wyskoczył do piłki dośrodkowanej z rzutu rożnego i precyzyjnym uderzeniem głową, umieścił ją w siatce obok bezradnego bramkarza rywali.

Co ciekawe, Benfica miała jeszcze szansę na wyrównanie. W ostatnie akcji meczu, po dośrodkowaniu w pole karne i kiksie Ivanovicia, swoją drugą bramkę mógł zdobyć Cardozo. Anglików uratował jednak ofiarny wślizg Gary'ego Cahilla.

Chelsea rok po wygraniu Ligi Mistrzów zdobyła z tymczasowym trenerem Rafaelem Benitezem Ligę Europy. Z kolei Portugalczycy drugi raz w ciągu kilku dni stracili decydującą bramkę w ostatnich sekundach spotkania. W sobotnim ligowym meczu z wiceliderem z Porto, Benfica przegrała po golu w 92. minucie i prawdopodobnie zaprzepaściła szanse na mistrzostwo Portugalii.