Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27755 miejsce

Chemioterapia wpływa na sen chorych na raka piersi

Jak informuje dziennik "Sleep" chemioterapia wpływa niekorzystnie na zegar biologiczny pacjentek cierpiących na raka piersi.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu San Diego w Kalifornii sugerują, że chemioterapia wykorzystywana w leczeniu nowotworów piersi zakłóca cykl snu i aktywności człowieka, a jej kontynuacja prowadzi do narastania tego problemu.

"W badaniach wzięło udział 95 kobiet chorujących na raka piersi. Ich średnia wieku wynosiła 51 lat. W czasie pierwszego tygodnia chemioterapii potrzebowały więcej czasu, aby się obudzić. Wcześniej też czuły się zmęczone i zasypiały wieczorem. Taka sytuacja powtarzała się przez kolejne cztery cykle chemioterapii.

Według badaczy 30-50 proc. pacjentów z nowotworami cierpi na bezsenność. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób chemioterapia zakłóca zegar biologiczny. Mogą tutaj odgrywać rolę czynniki takie jak stres, depresja, również więcej napięć w ciągu dnia i obniżony poziom estrogenów."

Źródło: http://medycyna24.pl/chemioterapia-zaburza-sen

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chemioterapia jest sposobem na leczenie ale też powoduje wiele skutków ubocznych bezsenność jest tu tylko jednym ze skutków. A jeśli nie możemy spać to automatycznie jesteśmy przemęczeni co, często prowadzi do depresji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo ja ten tekst potraktowałam i napisałam w formie ciekawostki. 95 kobiet to bardzo mała i nie reprezentatywna próba do badania.

Wiadomym jest że powoduje zmiany w organizmie. Jest to środek leczniczy a jednocześnie bardzo wyniszczający organizm pacjenta onkologicznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Próba na 95 kobietach, nie jest żadna próbą, a tego typu doniesienia słuzą jako ciekawostki dla naiwnego czytelnika. Chemioterapia jako taka powoduje nienormalne reakcje organizmu pod wieloma wzgledami. Dlatego przypisywanie jej akurat specjalnej roli w bezsennosci jest naduzyciem.
http://www.psychiatra.bydgoszcz.eu/bezsennosc.html
"Bezsenność przewlekła może być objawem występującym w schorzeniach neurologicznych np. w chorobie Parkinsona, chorobach somatycznych np. przebiegających z bólem, w chorobie refluksowej, w nadciśnieniu, w zespole bezdechu obturacyjnego, astmie; może być skutkiem zażywania substancji psychoaktywnych (alkohol, amfetamina, extasy, środki halucynogenne), palenia papierosów lub skutkiem używania leków, np. niektórych leków p/depresyjnych.
Odstawienie leków nasennych lub leków uspokajających długotrwale zażywanych może powodować szczególnie zaburzenia zasypiania.
Bezsenność przewlekła może być objawem występującym w innych zaburzeniach psychicznych, szczególnie w depresji i zaburzeniach lękowych. W depresji częste są wybudzenia i budzenie się wcześnie rano, bez możliwości zaśnięcia. Zaburzeniom lękowym może towarzyszyć utrudnione zasypianie. Pogorszenie snu u osoby chorej na schizofrenię czy na depresję jest często zwiastunem nawrotu. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.