Facebook Google+ Twitter

Chersonez Taurydzki teraz do zobaczenia w Warszawie

Chersonez Taurydzki – jedno z ciekawszych stanowisk archeologicznych można teraz oglądać w Warszawie na wystawie „Chersonez Taurydzki – przeszłość i teraźniejszość” w Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Widok na ruiny Chersonezu / Fot. Chris WilliamsPozostałości antycznego Chersonezu niegdyś kwitnącej greckiej polis, rzymskiej placówki wojskowej, ważnego religijnego, kulturalnego i handlowego centrum okresu bizantyjskiego świadczą o nieprzerwanym istnieniu miasta przez prawie dwa tysiące lat. Jego mury obronne pozostają wciąż największym i najwspanialszym zabytkiem architektury okresu klasycznego, jaki do tej pory odkryto w rejonie Morza Czarnego. Ruiny całych kwartałów miejskich, wśród których odnajdujemy zarówno budynki mieszkalne, jak i publiczne, reprezentujące wszystkie okresy istnienia miasta, są bogatym źródłem informacji o życiu codziennym mieszkańców miasta na Półwyspie Krymskim.

Fragment zachowanej posadzki mozaikowej / Fot. Chris WilliamsZ kolei wspaniale malowane wczesnohellenistyczne nagrobki, wtórnie użyte w średniowieczu jako materiał budowlany w jednej z baszt, stanowią wyjątkowy przykład wczesnego malarstwa greckiego. Chersonez jest również niezwykły z powodu chora –- przyległego do miasta antycznego terenu rolniczego, który zachował się w świetnym stanie do dnia dzisiejszego. Tutaj, jak nigdzie indziej w starożytnym świecie greckim, jest możliwe studiowanie podstaw gospodarczych, od których miejskie społeczności były tak zależne. Chora w Chersonezie pozwala poznać metody starożytnego greckiego rolnictwa, w tym uprawę roślin i tłoczenie wina. Archeolodzy dowiadują się, jak wino i zboże były przechowywane w budynkach gospodarczych i następnie transportowane do portu miejskiego poprzez sieć dróg, obejmujących teren o powierzchni 10 tysięcy hektarów. Właśnie ten związek pomiędzy antycznym miastem i chora czyni Chersonez tak wyjątkowym, że został on umieszczony na ukraińskiej wstępnej liście zabytków historycznych, które mają być zgłoszone do wpisania na listę światowego dziedzictw kultury UNESCO.

Widok na odkryte pozostałości teatru / Fot. Chris WilliamsThe Institute of Classical Archaeology of the University of Texas w Austin (ICA) jest partnerem Narodowego Rezerwatu Chersonezu Taurydzkiego od 1994 r. Głównym polem działania ICA jest badanie antycznych chorai leżących na terenie byłych greckich kolonii w południowych Włoszech: Metapontum i Kroton, oraz Chersonezu na Ukrainie. W dużym stopniu dzięki badaniom podjętym przez ICA stało się możliwe porównanie systemów rolniczych i relacji pomiędzy miastem i chora na obu geograficznych krańcach antycznego świata greckiego. Przez ostatnie 15 lat ICA prowadziła multidyscyplinarny program badawczy wspólnie z Narodowym Rezerwatem Chersonezu Taurydzkiego. Obejmował on badania wykopaliskowe zarówno w mieście, jak i na terenie chora. Specjaliści z różnych dziedzin naukowych badają znaleziony materiał z zamiarem możliwie jak najbardziej starannego i wyczerpującego odtworzenia obrazu życia w starożytności. W projekcie biorą udział ceramolodzy, paleobotanicy, antropolodzy, geolodzy, archeozoolodzy, geografowie oraz konserwatorzy. Naczynie z przedstawieniem wizerunku konia / Fot. Chris WilliamsICA zainicjowała również kilka różnych projektów konserwatorskich, mających na celu zachowanie dziedzictwa Chersonezu i szczegółowe informowanie opinii publicznej o wadze tego miejsca. Tworzenie cyfrowej bazy danych przeznaczonej dla biblioteki i archiwum mieszczących się przy muzeum Chersonezu jest jednym ze wspólnych projektów ICA i Rezerwatu, hojnie finansowanym przez Packard Humanities Institute (PHI). Ma on na celu zabezpieczenie tysięcy książek, notatek polowych, raportów, zdjęć, planów, map i rzadkich publikacji dokumentujących nie tylko historię samego miejsca lecz także 200 lat badań. Publikacje w internecie sprawią, że część tych materiałów będzie powszechnie dostępna. Szkolenia w dziedzinie współczesnych metod konserwacji papieru i książek wyposażyły pracowników muzeum w niezbędne narzędzia do opieki nad tą kolekcją. W 2005 r. zostało otwarte Laboratorium Pakarda sfinansowane ze środków PHI. Jest to pierwsza nowoczesna placówka w Rezerwacie przeznaczona do badania, konserwacji i magazynowania materiału archeologicznego. ICA za istotny cel swoich działań uważa pomoc w powołaniu sprawnego i stałego zarządu Rezerwatu w Chersonezie, tak aby Rezerwat stał się światowej klasy zabytkiem, w którym prowadzone będą badania naukowe i który będzie cieszyć obecne i przyszłe pokolenia.

Posąg odkryty podczas badań archeologicznych / Fot. Chris WilliamsOd 3 kwietnia, przez miesiąc można podziwiać w Państwowym Muzeum Archeologicznym wystawę „Chersonez Taurydzki – przeszłość i teraźniejszość”. Trzydzieści pięć barwnych fotografii autorstwa Chrisa Williamsa ukazuje zabytki z ponad dwu tysiącletniej historii kwitnącego niegdyś miasta na Półwyspie Krymskim oraz dokumentuje obecne działania zmierzające do ochrony tego wyjątkowego dziedzictwa kultury. Z różnych okresów funkcjonowania miasta zachowały się przykłady architektury i wyroby świadczące o jego bogatej i barwnej historii. Na zdjęciach zobaczyć można malownicze ruiny, wspaniale prezentujące się na tle wód Morza Czarnego białe kolumny, pozostałości antycznego teatru na ok. 2 tys. widzów, barwne mozaiki podłogowe z wczesnochrześcijańskich kościołów, fragmenty stel nagrobnych. W przyszłości także odwiedzający rezerwat archeologiczny będą mogli zobaczyć antyczny krajobraz i zachowaną infrastrukturę - tłocznie wina i pozostałości gospodarstw rolnych - dzięki specjalnym ścieżkom archeologicznym. Przynajmniej takie są plany ukraińskich władz. O tym wszystkim, zarówno o obecnych działaniach jak i o projektach na przyszłość, informują trójjęzyczne podpisy do zdjęć - w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Drogi życzliwy "turtl" co to nawet nie ma odwagi się własnym nazwiskiem podpisać... w momencie gdy zamieszczałam ten tekst na stronie wiadomości24 byłam pracownikiem zajmującym się promocją Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie czyli w skrócie PMA. Funkcia ta uprawniała mnie, a nawet zmuszała do zamieszczania w internecie tekstów promocyjnych (takich jak ten powyższy). Co więcej nie można było go modyfikować i na wszystkich stronach internetowych miał on taką formę. Administratorzy wiadomości24 byli zawsze informowani przeze mnie o tym, że jestem pracownikiem PMA zajmującym się promocją i dla tego umieszczam informację o wystawach. Także z oskarżeniami o kradzieży na następny raz uważaj, bo ktoś może ciebie oskarżyć o pomówienie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

UWAGA ! Poza ostatnim akapitem tekst pochodzi z ulotki wydrukowanej przez PMA w Warszawie. Jego autorką jest Taissa Bushnell, a tłumaczenia dokonała Marzanna Romaniuk.

Nie wiem czy doszło do kradzieży, czy do nieporozumienia. Ale minus za niezgodność nazwiska autora z nazwiskiem z ulotki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, spróbuje...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

poćwicz w jakimś programie graficznym (darmowy gimp, czy choćby picasa) zmniejszanie fotek do 800x600 72 dpi, zapisz w jpg, musi działać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zdjęcia miałam kolorowe w tiffie, ale jak przerobiłam na jpg to się zrobiły takie dziwne. A niestety na grafice to ja się nie znam za dobrze, w końcu jestem archeologiem....:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

musiałaś robić fotki w formacie miniaturki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale oryginały zdjęć są do zobaczenia na wystawie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o zdjęcia to faktycznie straszny feler. Nie wiem dlaczego tak się z nimi stało :( Ale dwa dni z nimi walczyłam i nic albo nie przechodzą albo przechodzą takie rozmazane i czarnobiałe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję i zapraszam do PMA. Niestety wystawa tyczy się tylko Chersonezu Taurydzkiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

interesujący artykuł, jedyny mankament to zdjęcia, nie wiem o co chodzi ale ja widzę nieczytelny zbitek pikseli na zdjęciach. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.