Chicago Trophy dla Wisły Kraków!

Wisła Kraków pokonała 1:0 w nocy polskiego czasu tegorocznego zdobywcę Pucharu UEFA Sevillę FC. Tym samym zwyciężyła w towarzyskim turnieju w "Wietrznym Mieście".

Z powodu wyjazdu do USA, Wisła przełożyła spotkanie z Górnikiem Zabrze w pierwszej kolejce Orange Ekstraklasy na 14 sierpnia. Opłaciło się...

Mamy akcje, nie mamy goli

W pierwszej połowie meczu "Biała Gwiazda" wyraźnie przeważała tworząc więcej sytuacji podbramkowych niż ekipa z Andaluzji. Kilka z nich powinno zakończyć się bramką (akcja z drugiej minuty spotkania, gdy Niedzielan oddał strzał w De Sanctisa). Do najlepszego momentu na zdobycie gola doszło w 43. minucie. Kamil Kosowski otrzymał dośrodkowanie z lewej strony od Marka Zieńczuka. Stojąc kilka metrów przed bramką, nie uderzył piłki zbyt dobrze, ale i bramkarz andaluzyjskiej drużyny skutecznie interweniował. Akcje hiszpańskiego teamu nie kończyły się strzałem, lecz jeżeli już tak było (naliczyłem ich zaledwie dwa), to uderzenie było niecelne. Do przerwy zawodnicy Sevilli nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę Mariusza Pawełka! Dobrze radziła sobie w obronie para środkowych obrońców Wisły: Arkadiusz Głowacki i Cleber. "Biała Gwiazda" prowadziła akcje głównie skrzydłami, Sevilla liczyła na błędy rywala i ataki z kontry. Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem spokojnego tempa gry i przewagi Wisły.

Szybciej i lepiej

Od początku drugiej części gry mecz zrobił się bardziej wyrównany, przeprowadzano więcej szybszych akcji, nastąpiło wyraźnie ożywienie. Sevilla ruszyła do ataku, lecz Wisła nie pozostała jej dłużna. W 57. minucie po świetnym podaniu Głowackiego, nowy nabytek Wiślaków Andrzej Niedzielan uderzył w poprzeczkę. Kilka minut wcześniej to krakowska drużyna była w sporym zagrożeniu. Mariusz Pawełek dobrze interweniował po strzale zawodnika Sevilli, lecz wybił piłkę niedokładnie. Lob skierowany w stronę jego bramki był niecelny. 62. minuta przyniosła udokumentowanie przewagi Wisły. Po błędzie obrony, Niedzielan znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem teamu z Andaluzji. Strzelił na raty: pierwszy strzał trafił w golkipera, ale drugi już znalazł drogę do bramki. 1:0 dla "Białej Gwiazdy". Ten gol zadziałał, jak płachta na byka. Kilka minut później piłka uderza w spojenie słupka i poprzeczki bramki Pawełka, a chwilę potem Frederic Kanouté strzela bramkę, która została nieuznana z powodu spalonego. W 80. minucie mogłoby dojść do wyrównania, gdy po błędzie Mauro Cantoro strzał oddał wprowadzony w 59. minucie za Alfaro Luis Fabiano. Pawełek zdołał dotknąć piłki, lecz gdyby nie interweniujący Głowacki, byłoby 1:1. Zmiany przeprowadzane przez Macieja Skorżę i Juande Ramosa nie wpłynęły znacznie na obraz gry, który nadal był ciekawy dla oka.

Nietypowy puchar dla Wisły

Sędzia odgwizdał koniec spotkania. Krakowska drużyna wygrała zasłużenie. Szczególnie w pierwszej połowie "Biała Gwiazda" przyćmiła tryumfatora Pucharu UEFA konstruując więcej akcji, które zagrażały bramkarzowi rywala. Zarówno Pawełek jak i De Sanctis (mimo puszczonego gola) pokazali, że warto na nich stawiać. Na prawej stronie dobre spotkanie rozegrał Kamil Kosowski sprawiając kłopoty dla defensywy Sevilli.

Wiślacy odebrali Chicago Trophy. Kapitan drużyny Arkadiusz Głowacki (lub Glowaki, jak odczytano) miał lekki problemy z uniesieniem go w górę. Puchar miał nietypowy kształt (dwie stopy i piłka połączone z kwadratem) i był ciężki. Poza Pucharem, Wisła otrzymała również premię pieniężną. Wyjazd można uznać jako udany.

Wisła Kraków - Sevilla FC 1:0 (0:0)
62' Niedzielan

Wisła: Pawełek - Baszczyński (Ż), Głowacki, Cleber, Dudka (Magiera, 90) - Kosowski (Piotr Brożek 77), Cantoro (Ż) (Burns, 86), Sobolewski (Ż) (Jirsak, 68), Zieńczuk (Paulista, 83) - Niedzielan (Ćwielong, 65), Paweł Brożek (Boguski, 46)
Sevilla: De Sanctis - Crespo (Hinkel, 59), Boulahrouz (Poulsen, 59), Escudé (Dragutinovic, 59), Adriano (Ż) - Jesús Navas (Puerta, 59), Maresca (Renato, 59), Keita (Ż) (Martí, 59), Capel (Duda, 59) - Alfaro (Luis Fabiano, 59), Kanouté