Facebook Google+ Twitter

"China Daily": Stosunki francusko-chińskie się poprawiają

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 07:31

Paryż planuje zaproszenie przewodniczącego Chin Hu Jintao do Francji. Artykuł poświęcony ociepleniu stosunków pomiędzy Francją a Chinami publikuje dziś angielskojęzyczny dziennik „China Daily".

Francusko-chińskie stosunki w 2008 roku uległy gwałtownemu załamaniu. Najpierw za sprawą antychińskich protestów w Paryżu, do których doszło na trasie z olimpijskim zniczem, a następnie po spotkania prezydenta Sarkozy'ego z Dalajlamą.

„China Daily" zauważa, że ocieplenie stosunków stało się możliwe po tym, jak 1 kwietnia obydwa państwa wydały oświadczenie, w którym Francja potwierdziła, iż w żadnej formie nie będzie wspierała niepodległości Tybetu. Gazeta informuje, że od tego czasu Paryż wysyła do stolicy Chin wysokich urzędników, którzy mają przygotować grunt pod spotkania na najwyższym szczeblu. Na początku kwietnia w Pekinie gościł były premier Francji Jean-Pierre Raffarain, a w najbliższym czasie wizytę w stolicy Chin ma złożyć były francuski prezydent Jacques Chirac.

„China Daily" dodaje, że dzięki porozumieniu rozpoczęły się prace nad budową nowej siedziby francuskiej ambasady w Chinach, która ma być jedną z największych ambasad Republiki Francuskiej na świecie. Na ociepleniu stosunków skorzysta głównie francuska gospodarka. Pekin rozważa wysłanie do Francji misji handlowej, odpowiedzialnej za sprowadzanie francuskich towarów do Chin.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.