Facebook Google+ Twitter

Chińczycy dofinansują nepalską armię

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-08 09:27

Nepal otrzyma z Chin ponad dwa i pół miliona dolarów na modernizację armii. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Kathmandu podczas wizyty przedstawicieli chińskiego resortu obrony w Nepalu.

Według oficjalnego komunikatu Chiny nie będą finansowały zakup uzbrojenia nepalskiej armii. Chińska pomoc ma zostać wykorzystana jedynie na zakup wyposażenia nepalskiego wojska.

Minister obrony Nepalu oczekuje ponadto od Chin pomocy w integracji oddziałów maoistycznej partyzantki z regularną armią. Władzom nepalskim chodzi przede wszystkim o zapewnienie maoistycznym partyzantom możliwości przeszkolenia w oddziałach armii chińskiej w taki sposób, by mogli oni w przyszłości stać się żołnierzami regularnej armii nepalskiej.

Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii spotkała się z pozytywnym przyjęciem Chin. Władze Nepalu podkreśliły przy okazji, iż nie mają zamiaru prosić Chin o jakąkolwiek mediację w sprawie granicznych sporów z Indiami.

Według indyjskich komentatorów zwiększające się wpływy militarne Chin w Nepalu mogą być niekorzystnie dla równowagi strategicznej w Azji południowej. Indie i Chiny od dawna rywalizują o wpływy polityczne i militarne na terenie Nepalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.