Facebook Google+ Twitter

Chińczycy łamią rosyjski monopol gazowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 11:21

Na granicy turkmeńsko - uzbeckiej otwarto odcinek rurociągu, którym gaz z Turkmenistanu popłynie do Chin.

W uroczystym otwarciu wzieli udział oprócz przywódców Chin i Turkmenistanu także liderzy Uzbekistanu i Kazachstanu, przez które będzie biegł gazociąg. Inwestycja ma przełamać rosyjski monopol na dostawy gazu ze środkowej Azji.

Pierwszy odcinek ma długość ponad 1800 kilometrów, cały gazociąg będzie mierzył 7 tysięcy kilometrów. Zgodnie z planami, rurociąg będzie rocznie transportował 40 miliardów metrów sześciennych surowca. Budowa pierwszego odcinka trwała dwa lata i kosztowała 6,7 miliardów dolarów. Cała inwestycja ma zostać zakończona do 2013 roku. Budowę finansuje niemal w całości państwowy Chiński Bank Rozwoju.

Turkmenistan produkuje co roku około 70 miliardów metrów sześciennych gazu. Jednocześnie z budową rurociągu do chin Turkmenistan finalizuje konstrukcję nitki do Iranu. Wyraża też zainteresowanie wsparciem realizacji projektu Nabucco, który ma połączyć złoża gazu z regionu Morza Kaspijskiego z odbiorcami w Unii Europejskiej, z pominięciem Rosji. Głównym założeniem projektantów jest uniezależnienie krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej od dostaw rosyjskiego gazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.