Facebook Google+ Twitter

Chińczycy świętują Nowy Rok. Rozpoczął się rok wodnego smoka

23 stycznia Chińczycy, ale też duża część Azji, rozpoczynają świętowanie nowego roku. To najważniejsze święto w "państwie środka", trwające zgodnie z tradycją 15 dni. Według chińskiego kalendarza bieżący rok jest rokiem wodnego smoka.

 / Fot. frhuynh/www.stockvault.net/photo/114512Chiński Nowy Rok jest najważniejszym i najbardziej hucznie obchodzonym świętem w tym kraju, ale też i w Tajlandii, Wietnamie, Korei, Japonii oraz wszędzie tam, gdzie znajduje się chińska emigracja. Tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Latarni, które w tym roku wypada 9 lutego.
W chińskim kalendarzu data nowego roku jest zmienna, ponieważ zależy od faz księżyca. Zgodnie też z chińskim zodiakiem każdy rok jest przyporządkowany innemu zwierzęciu i żywiołowi. Bieżący rok jest rokiem wodnego smoka, mijającemu patronował metalowy królik, a 9 lutego 2013 r. Chińczycy powitają drewnianego węża.

Dla kultury Wschodu smok ma chyba największe znaczenie. Jest symbolem potęgi, siły, mocy i godności. Chińczycy uważają, że smok ma nadprzyrodzone zdolności, niedostępne innym zwierzętom zodiaku, gdyż umie latać i ziać ogniem. Smok wykorzystuje te zdolności do czynienia dobra, dlatego Chińczycy darzą go kultem i wielkim szacunkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.