Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chińczycy świętują Nowy Rok. Rozpoczął się rok wodnego smoka

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
frhuynh/www.stockvault.net/photo/114512
23 stycznia Chińczycy, ale też duża część Azji, rozpoczynają świętowanie nowego roku. To najważniejsze święto w "państwie środka", trwające zgodnie z tradycją 15 dni. Według chińskiego kalendarza bieżący rok jest rokiem wodnego smoka.

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym i najbardziej hucznie obchodzonym świętem w tym kraju, ale też i w Tajlandii, Wietnamie, Korei, Japonii oraz wszędzie tam, gdzie znajduje się chińska emigracja. Tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Latarni, które w tym roku wypada 9 lutego.
W chińskim kalendarzu data nowego roku jest zmienna, ponieważ zależy od faz księżyca. Zgodnie też z chińskim zodiakiem każdy rok jest przyporządkowany innemu zwierzęciu i żywiołowi. Bieżący rok jest rokiem wodnego smoka, mijającemu patronował metalowy królik, a 9 lutego 2013 r. Chińczycy powitają drewnianego węża.

Dla kultury Wschodu smok ma chyba największe znaczenie. Jest symbolem potęgi, siły, mocy i godności. Chińczycy uważają, że smok ma nadprzyrodzone zdolności, niedostępne innym zwierzętom zodiaku, gdyż umie latać i ziać ogniem. Smok wykorzystuje te zdolności do czynienia dobra, dlatego Chińczycy darzą go kultem i wielkim szacunkiem.

Chiński Nowy Rok poprzedza wigilia. W dniu tym cała rodzina przygotowuje posiłki, a głównym daniem są pierożki jiaozi. Wszyscy obdarowują się prezentami, zazwyczaj słodyczami, owocami lub kopertami z pieniędzmi. Wieczorem odbywają się pokazy sztucznych ogni, a rodzina spożywa wspólną kolację z grzanym winem lub wódką.

W pierwszy dniu nowego roku odbywają uliczne parady. Przy dźwiękach muzyki i fajerwerkach przez miasta podążają korowody tancerzy w rytualnym "tańcu lwów". A na zakończenie przebrani aktorzy i tancerze prowadzą wielki wizerunek smoka.

Czas świętowania przez Chińczyków nowego roku, nie jest niestety dobry dla innych życiowych spraw. W tym czasie większość urzędów, a nawet sklepów jest pozamykana i nie można nic załatwić, a Chińczycy udają się wówczas w odwiedziny do swoich rodzin. Obchody nowego roku kończy po piętnastu dniach Święto Latarni. W dniu tym Chińczycy przozdabiają domy różnokolorowymi lampionami, które przypominać mają, że jest dłuższy dzień i przybywa światła.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto