Facebook Google+ Twitter

Chińczycy szukają złota w komórkach. Naukowcy odpowiadają: możliwe!

Naukowcy z Chin opracowali metodę, dzięki której można uzyskiwać złoto z zużytych telefonów komórkowych. Dzięki recyklingowi, ze 100 milionów "komórek" wyrzucanych rocznie na śmieci w Chinach, można uzyskać około 1500 kilogramów złota.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Elżbieta ZarębaPowszechnie wiadomo, że zużyte telefony komórkowe powinny być odpowiednio utylizowane. W starych komórkach jest bowiem wiele toksycznych substancji takich jak rtęć, kadm, ołów itp.. Gdyby zostały po prostu wyrzucone do ziemi, mogłyby zatruć bardzo poważnie wody gruntowe. Jak podaje serwis rmf24.pl, jeden telefon komórkowy jest w stanie zatruć około 60 tysięcy litrów wody. Spalanie zużytych aparatów telefonicznych jest także szkodliwe, gdyż zatruciu ulega atmosfera ziemska, ponieważ podczas spalania wydziela się wiele toksycznych substancji, choćby takich, jak chlor i dioksyny, które działają rakotwórczo.

W Chinach istnieje już wiele warsztatów, w których utylizuje się stare telefony komórkowe, niestety nielegalnie, głównie dla zysku. Odzyskuje się z nich min. metale szlachetne. Produktem ubocznym takiej utylizacji są szkodliwe substancje chemiczne, które wylewa się do ścieków.

Raporty specjalistów z Uniwersytetu z Zhongshan podają, że ze zużytych aparatów komórkowych da się odzyskać 45 proc. zawartych w nich plastików, 20 proc. miedzi i 10 proc. ceramiki. Do odzyskania są także metale szlachetne takie, jak złoto czy srebro. Nawet 80 procent odzyskanych surowców można ponownie wykorzystać do produkcji sprzętu AGD i elektroniki.

Badania wykazują, że na świecie wyrzucanych jest około 400 mln telefonów komórkowych, z czego jedna czwarta właśnie w Chinach. Około 40 proc. użytkowników "komórek" przechowuje stare telefony w domu, 10 proc. oddaje je bliskim, a ponad 50 proc. sprzedaje handlarzom.

Dzięki specjalnie opracowanym metodom recyklingu, można ze 100 mln. aparatów komórkowych wyrzucanych rocznie w Chinach, uzyskać około 30 ton srebra, 1500 kg złota i 100 ton miedzi.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Rychu to ja Ryszard
 • Rychu to ja Ryszard
 • 01.04.2012 12:22

Xavier Dzisiaj 11:44 .Dowartościowałeś się ,mnie obrażając .
Autorka skoro przepisuje , całe zdania po innym anonimowym autorze , nie jest wiarygodna .
Podanie skąd zaczerpnęła te bzdurne informacje , ją jeszcze bardziej pogrąża i ośmiesza .Skoro publikuje coś to powinna wziąć to przynajmniej na logikę albo zrobić proste matematyczne działanie . 100 milionów podzielić przez 30 ton to się równa , około 3, 4 grama np.srebra .To potrafi nawet dziecko ze szkoły podstawowej zrobić .Od autora na portalu W24 , moim zdaniem , wymaga się wiece rozumu , a przynajmniej zdroworozsądkowego myślenia .
Nie jest najlepszym świadectwem na inteligencje aby obrażać i ośmiesz takiego jak np.Rychu .To świadczy bardzo źle o tobie (Xavier Dzisiaj 11:44) i autorze (Elżbieta Zaręba ) .Gdyby to było podane dzisiaj tj .1 IV , było by zrozumiałe , a tak to jest tylko powielanie bzdury po innym autorze podanym w linku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Xavier
 • Xavier
 • 01.04.2012 11:44

@rychu-autorka podala ci chyba linka skad wziela dane,wiec to ty czytaj uwaznie i ze zrozumieniem,rzeczywiscie facet masz jakis problem i to chyba nie tylko z widzeniem i czytaniem-to gdzies glebiej o ile w twoim przypadku mozna mowic o głebi ,chyba ze o głąbie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rychu to ja Ryszard
 • Rychu to ja Ryszard
 • 01.04.2012 11:37

Czytaj ze zrozumieniem słowa pisanego (Xavier Dzisiaj 10:55 ).
Jeszcze raz sobie to przeczytaj i myśl , intensywnie myśl .Tylko nie za mocno ,bo się tobie styki w mózgu poprzepalają .
Na jakiej podstawie pani stwierdza , że aż tak duże są ilości srebra i tak duże ilości złota ?W czym te szlachetne pierwiastki się znajdują ?W miedzi chyba nie ?!W rudzie miedzi owszem jest :srebro , złoto , ołów i inne pierwiastki .Niech pani poda skąd pani wzięła te szlachetne metale w komórkach , bo chyba nie w łutach ani w przewodach elektrycznych .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Xavier
 • Xavier
 • 01.04.2012 10:55

Facet pisze ze złoto owszem,srebro też ,ale skąd metale szlachetne?? Rychu-złoto i srebro to własnie metale szlachetne,jak się poduczysz z chemii to wróć i przepros panią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ferdek
 • Ferdek
 • 01.04.2012 10:28

a rychu ma nerwa- pewnie poszedl wczoraj z komórką do złotnika i nie dostał kasy za złoto i srebro więc sie teraz męczy,oblicza,przelicza i wyżywa w komentarzach hehehe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Smoliński
 • Marek Smoliński
 • 01.04.2012 00:18

A ja mam jedną starą komórkę, ale tera jestem bogaty JUHUUUU!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rychu
 • Rychu
 • 31.03.2012 22:54

@Elżbieta Zaręba.z pani wyliczeń wychodzi ,że w jednej komórce znajduje się 3, 4 grama czystego np srebra .Czy czasem pani nie przesadza ?Na jakiej podstawie pani stwierdza , że aż tak duże są ilości srebra i tak duże ilości złota ?W czy te szlachetne pierwiastki się znajdują ?W miedzi chyba nie ?!W rudzie miedzi owszem jest :srebro , złoto , ołów i inne pierwiastki .Niech pani poda skąd pani wzięła te szlachetne metale w komórkach , bo chyba nie w łutach ani w przewodach elektrycznych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

do Rychu- link do tekstu oryginalnego http://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-chinczycy-wiedza-jak-ze-starych-komorek-uzyskac-zloto,nId,595394
straszny masz Pan problem chyba ze sobą chyba,ale nie wnikam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rychu
 • Rychu
 • 31.03.2012 22:33

@Elżbieta Zaręba

Jeśli napisałaś ten tekst na 1 kwietnia , to może i nabrałaś innych Jest grubą przesada pisać o odzysku (złota 1500kg ,30 000 kg. srebra , 100 000 kg miedzi)proszę pisać wiarygodnie i merytorycznie przedstawiać fakty .Niech teraz pani tego znowu nie kasuję !Był mój wpis około 14 ;00

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawy związane z patentami "leżą"! Gospodarka z powodu nieudolnego rządzenia "leży"! Bo możliwości są o wiele większe. Zachłystywanie się wskaźnikami PKB świadczy o chorych umysłach w ławach rządowych i sejmowych! Cały ten teatr parlamentarny na grę, żeby elektorat nie uciekł do jakiejś niekontrolowanej opcji politycznej. "Sak" w postaci Palikota też zdał egzamin. Ciekawe, jak długo jeszcze będzie można wodzić społeczeństwo polskie za nos?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.