Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chińczycy trzymają się mocno. Budują wysoko, daleko i ekskluzywnie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
BenBen/CC 1.0
Postępujący w szybkim tempie światowy przyrost naturalny szczególnie w Azji i Afryce, powoduje narastanie różnych problemów społecznych, gospodarczych, żywieniowych, a także mieszkaniowych i urbanizacyjnych.

Toteż nic dziwnego, że człowiek wznosi inwestycje mieszkalne, a przede wszystkim usługowe i instytucjonalne, coraz wyższe i wyższe. W Dubaju stanął niedawno najwyższy drapacz chmur o 829 metrach wysokości. Chiny postanowiły mieć też coś największego – gigantyczne centrum usługowe i sztuki współczesnej.

Chiński gigant budowlany o wysokości "zaledwie" stu metrów, nazwany "Global Centre", ("Globalnym Centrum"), wznoszony jest w mieście Chengdu - stolicy Syczuanu na zachodzie Chin. Zaskoczyć świat ma jego powierzchnia użytkowa, która będzie liczyć aż 1,5 do 1,7 milionów metrów kwadratowych, czyli więcej niż ogólna powierzchnia pomieszczeń wszystkich pięter najwyższego na świecie drapacza chmur - Burdż Chalify w Dubaju - podaje serwis RMF24.

To jednak nie koniec porównań chińskiego "Globalnego Centrum". Aktualnie biura i korytarze amerykańskiego Pentagonu w Waszyngtonie, mają 600 tys. metrów kwadratowych, a obrys tej budowli liczy 117 tys. metrów kwadratowych. Natomiast warszawski Pałac Kultury i Nauki, o wysokości blisko 188 metrów bez iglicy, ma jedynie 123 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Na terenie chińskiego "Globalnego Centrum" będą takie atrakcje, jak m.in. sztuczna plaża o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych z ogromnymi zjeżdżalniami dla dorosłych i dzieci, która ma graniczyć ze słodkowodnym morzem rozlanym pod ogromnym szklanym baldachimem. Na wielkim ekranie LED o długości 150 metrów, plażowicze będą mogli oglądać wyświetlany widok nieba, z chmurami i słońcem.

W nowoczesnym parku wodnym "Globalnego Centrum", przelewać się będą z naturalnym hałasem największe na świecie sztuczne fale, a na wzburzonych wodach sztucznego morza będzie się bujał duży, budzący grozę, piracki statek żaglowy.

"Globalne Centrum" - według planów inwestycyjnych - ma być ukończone jeszcze przed rozpoczęciem międzynarodowego forum amerykańskiego magazynu "Fortune", którego otwarcie zaplanowano w Chengdu, na 6-8 czerwca 2013 roku. Na jego otwarciu ma się pojawić nowo wybrany w tym roku przywódca Chin, Xi Jinping, razem z szefami międzynarodowych koncernów z całego świata.

W budynku "Global Centre" znajdą się powierzchnie biurowe i sale konferencyjne, dwa 5-gwiazdkowe hotele, dwa centra handlowe, kino oraz lodowisko, ale także kompleks uniwersytecki.

Opodal i naprzeciwko "Global Centre" powstanie także drugi ogromny w rozmiarach budynek, tzw. Centrum Sztuki Współczesnej, według projektu słynnej iracko-brytyjskiej gwiazdy architektury Zahy Hadid. W Centrum Sztuki znajdą się: teatr, opera i muzeum. Na rozległej przestrzeni, która ma oddzielać obie budowle, już dziś porównywane przez przedstawicieli lokalnych władz, wprost do egipskich piramid (ze względu na kształt budynków), stanie gigantyczna fontanna grająca i wyrzucająca wodę na 60 metrów w górę.

W ocenie znawców światowego handlu i usług, miasto Chengdu dla międzynarodowych firm działających w Chinach, staje się obecnie bardzo ważnym ośrodkiem. Partyjne kierownictwo chińskie postanowiło przeznaczyć stolicę Syczuanu na krajowe centrum: logistyczne, handlowe, finansowe, naukowe i technologiczne oraz główny węzeł transportowy zachodniej części Chin.

W końcu 2010 r. w Chengdu swoje oddziały (filie) miało przeszło 200 różnych przedsiębiorstw (firm), z rankingu 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych, według wielkości przychodów, przez amerykański magazyn gospodarczy "Fortune".

Ponieważ wielkie Chiny mają wszystko "naj…", oddano w tym kraju do użytku, najdłuższą na świecie linię superszybkiej kolei. Wczoraj państwowe media Państwa Środka poinformowały, że kolejowy odcinek między Pekinem a Guangzhou na południu kraju, ma 2298 km długości.

Nowo oddany superszybki pociąg chiński, jedzie na tej trasie ze średnią prędkością 300 km/h, ale potrzebuje na jej pokonanie zaledwie około ośmiu godzin, to jest ponad 12 godzin mniej niż normalny dotychczasowy skład. Sieć superszybkiej kolei w Chinach rozwija się błyskawicznie i ma już ogółem ponad 9300 kilometrów.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto