Facebook Google+ Twitter

Chińczycy trzymają się mocno. Budują wysoko, daleko i ekskluzywnie

Postępujący w szybkim tempie światowy przyrost naturalny szczególnie w Azji i Afryce, powoduje narastanie różnych problemów społecznych, gospodarczych, żywieniowych, a także mieszkaniowych i urbanizacyjnych.

 / Fot. BenBen/CC 1.0Toteż nic dziwnego, że człowiek wznosi inwestycje mieszkalne, a przede wszystkim usługowe i instytucjonalne, coraz wyższe i wyższe. W Dubaju stanął niedawno najwyższy drapacz chmur o 829 metrach wysokości. Chiny postanowiły mieć też coś największego – gigantyczne centrum usługowe i sztuki współczesnej.

Chiński gigant budowlany o wysokości "zaledwie" stu metrów, nazwany "Global Centre", ("Globalnym Centrum"), wznoszony jest w mieście Chengdu - stolicy Syczuanu na zachodzie Chin. Zaskoczyć świat ma jego powierzchnia użytkowa, która będzie liczyć aż 1,5 do 1,7 milionów metrów kwadratowych, czyli więcej niż ogólna powierzchnia pomieszczeń wszystkich pięter najwyższego na świecie drapacza chmur - Burdż Chalify w Dubaju - podaje serwis RMF24.

To jednak nie koniec porównań chińskiego "Globalnego Centrum". Aktualnie biura i korytarze amerykańskiego Pentagonu w Waszyngtonie, mają 600 tys. metrów kwadratowych, a obrys tej budowli liczy 117 tys. metrów kwadratowych. Natomiast warszawski Pałac Kultury i Nauki, o wysokości blisko 188 metrów bez iglicy, ma jedynie 123 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Na terenie chińskiego "Globalnego Centrum" będą takie atrakcje, jak m.in. sztuczna plaża o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych z ogromnymi zjeżdżalniami dla dorosłych i dzieci, która ma graniczyć ze słodkowodnym morzem rozlanym pod ogromnym szklanym baldachimem. Na wielkim ekranie LED o długości 150 metrów, plażowicze będą mogli oglądać wyświetlany widok nieba, z chmurami i słońcem.

W nowoczesnym parku wodnym "Globalnego Centrum", przelewać się będą z naturalnym hałasem największe na świecie sztuczne fale, a na wzburzonych wodach sztucznego morza będzie się bujał duży, budzący grozę, piracki statek żaglowy.

"Globalne Centrum" - według planów inwestycyjnych - ma być ukończone jeszcze przed rozpoczęciem międzynarodowego forum amerykańskiego magazynu "Fortune", którego otwarcie zaplanowano w Chengdu, na 6-8 czerwca 2013 roku. Na jego otwarciu ma się pojawić nowo wybrany w tym roku przywódca Chin, Xi Jinping, razem z szefami międzynarodowych koncernów z całego świata.

W budynku "Global Centre" znajdą się powierzchnie biurowe i sale konferencyjne, dwa 5-gwiazdkowe hotele, dwa centra handlowe, kino oraz lodowisko, ale także kompleks uniwersytecki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.