Facebook Google+ Twitter

Chińczycy zbudują największy zderzacz cząstek na świecie. Ma być siedem razy potężniejszy niż Wielki Zderzacz Hadronów

Do 2020 r. Chiny rozpoczną budowę największego na świecie zderzacza cząstek. Instrument ma być potężniejszy niż Wielki Zderzacz Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN nieopodal Genewy.

https://flic.kr/p/47Psud / Fot. Image Editor/CC BY 2.0Chińczycy chcą zbudować własny zderzacz cząstek, by rozwiązać tajemnicę bozonu Higgsa, odkryć nowe cząstki i lepiej zrozumieć podstawy fizyki.

Budowa zderzacza w Chinach ma ruszyć do 2020 r w mieście Qinhuangdao odległym od Pekinu 270 km. Ma być to konstrukcja pod każdym względem rekordowa - dwa razy większa i siedem razy mocniejsza. Co to oznacza? Obecnie największy akcelerator cząstek, Wielki Zderzacz Hadronów należący do CERN, ma 27 kilometrów długości i pozwala wytworzyć podczas zderzenia energię rzędu 13 TeV (teraelektronowoltów).

Ostateczny projekt powstanie do końca 2016 r. Wang Yiganf, dyrektor Instytutu Fizyki Wysokich Energii w Chińskiej Akademii Nauk uważa, że Wielki Zderzacz Hadronów osiągnął maksymalne poziom wytwarzanej energii. Jego zdaniem obecny obiekt nie pozwala osiągnąć wiele więcej.

Wang - cytowany przez serwis iflscience.com zapewnia, że zderzacz, który powstanie w Chinach będzie maszyną dla świata i stworzoną przez świat, a nie urządzeniem chińskim. W budowie będą uczestniczyć specjaliści z całego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.