Facebook Google+ Twitter

Chińczyk Mo Yan laureatem tegorocznej literackiej nagrody Nobla

Chiński pisarz Mo Yan był wymieniany przez bukmacherów jako faworyt do tegorocznego Nobla. Wyróżniono go za połączenie ludowych powieści, historii i współczesności z realizmem. Werdykt odczytał tradycyjnie sekretarz Szwedzkiej Akademii, Peter Englund.

Sonda

Czy znasz tego pisarza?

 / Fot. PAP/EPAMo Yan urodził się w 1955 roku w chińskiej prowincji Szantung. W czasie rewolucji kulturalnej pracował w tłoczni oleju. W wieku 20 lat wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, gdzie pełnił funkcje oficera ochrony, instruktora politycznego i oficera propagandy. W 1981 roku opublikował swoje pierwsze opowiadanie, a trzy lata później został wykładowcą na wydziale literatury w szkole wojskowej. Jego powieść "Klan czerwonego sorga" została uznana przez chińskich czytelników za najlepszą powieść roku 1986. Nakręcony na jej podstawie film nagrodzono w 1988 roku na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem.

Jak co roku firmy bukmacherskie przyjmowały zakłady dotyczące werdyktu Szwedzkiej Akademii. W tym roku, oprócz Japończyka Haruki Murakamiego ("Kafka nad morzem", "Kronika ptaka nakręcacza", "Po zmierzchu"), ogromne szanse na zdobycie nagrody miał właśnie Mo Yan - "Kraina wódki”, „Obfite piersi, pełne biodra". Na dalszych miejscach znajdowali się kolejno: Holender Cees Nooteboom, Włoszka Dacia Maraini i Amerykanka Joyce Carol Oates. Najwyżej oceniany w rankingach polski pisarz, Adam Zagajewski, był na 13. miejscu, Tadeusz Różewicz zajmował miejsce 32.

Ostatnio bukmacherzy coraz częściej mówili także o Alice Munro (W.A.B.: „Za kogo ty się uważasz?” 2012). Często typowany był również Umberto Eco (W.A.B.: „Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów”, „Nie myśl, że książki znikną”, „Po drugiej stronie lustra”, „Apokaliptycy i dostosowani. Komunikacja masowa a teorie kultury masowej”, „Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych”).

Laureaci tegorocznych nagród Nobla otrzymują mniej pieniędzy niż poprzednicy. W czerwcu Fundacja Noblowska w Sztokholmie, która realizuje testament Alfreda Nobla, ogłosiła, że w 2012 roku laureaci zamiast dotychczasowych 10 milionów koron po raz pierwszy otrzymają po 8 mln koron (równowartość 940 tys. euro zamiast 1,2 mln euro). Jako powód obniżki podano światowy kryzys. Obniżenie wysokości nagród było konieczne dla utrzymania finansowej stabilności Fundacji.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.