Facebook Google+ Twitter

Chińscy astronauci wrócili na Ziemię

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-28 14:05

Kapsuła z trzema chińskimi astronautami wylądowała bezpiecznie na pustynnych terenach Mongolii Wewnętrznej.

Taikonauci uczestniczyli w trwającej od czwartku misji kosmicznej na pokładzie pojazdu „Shenzhou VII". W sobotę jeden z chińskich astronautów po raz pierwszy w historii załogowych misji kosmicznych Chin wyszedł na kosmiczny spacer.

Lądowanie kapsuły transmitowała na żywo chińska telewizja. W Centrum Lotów Kosmicznych przebiegowi operacji przyglądał się premier Chin Wen Jiabao, który jako pierwszy pogratulował trójce astronautów sukcesu wyprawy.

Była to trzecia załogowa misja kosmiczna Chin od 2003 roku, kiedy to Państwo Środka stało się trzecim po USA i Rosji krajem prowadzącym własny program załogowych lotów w kosmos.

Chińska telewizja podała, że stan zdrowia astronautów po trwającej 68 godzin misji jest dobry. Taikonauci zostaną teraz przewiezieni do stolicy Mongolii Wewnętrznej, gdzie czekają ich badania medyczne.

Chińskie media - na kilka dni przed największym świętem państwowym - rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej, misję Shenzhou VII określają jako historyczny sukces.

Agencja Xinhua napisała w komentarzu, że mały krok w przestrzeni kosmicznej Zhai Zhiganga jest wielkim krokiem w historii chińskiego narodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.