Facebook Google+ Twitter

Chińscy studenci uczą się polskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-20 13:30

Siedemnastu chińskich studentów rozpoczęło w tym roku naukę języka polskiego na Harbińskim Uniwersytecie Pedagogicznym. To druga, po Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, uczelnia wyższa w Chinach, która ma w ofercie studia polonistyczne.

Na harbińskiej uczelni zorganizowano Dzień Polski. Zorganizowano między innymi Polsko-Chińskie Forum Akademickie z udziałem przedstawicieli 9 szkół wyższych z Polski, a także wystawę poświęconą Ryszardowi Kapuścińskiemu. W tym roku ukazało się bowiem chińskie tłumaczenie "Podróży z Herodotem".

Ambasador RP w Chinach Tadeusz Chomicki zwraca uwagę, że otwarcie lektoratu języka polskiego akurat w Harbinie ma też wymiar symboliczny ze względu na polskie akcenty w historii miasta. Harbin, będący zimową stolicą Chin, pod koniec XIX wieku zakładali między innymi Polacy, budowniczowie Kolei Wschodniochińskiej. W Harbinie pozostało po nich wiele pamiątek, jak most żelazny na rzece Sungari. Został zaprojektowany przez Stanisława Kierbedzia, bratanka twórcy słynnego mostu w Warszawie.

Harbińska uczelnia prowadzi lektorat języka polskiego we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. Profesor Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego gdańskiej uczelni tłumaczy, że studenci z Harbinu po rocznym lektoracie w Chinach, kolejne 4 semestry będą kontynuować naukę w Gdańsku. Dzięki współpracy uniwersytetów z Gdańska i Harbinu, w przyszłości na Harbińskim Uniwersytecie Pedagogicznym powstać ma Wydział Polonistyki, a gdańska uczelnia rozważa otwarcie sinologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.