Facebook Google+ Twitter

Chińska prasa o dębie Hitlera w Jaśle

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-25 17:57

Jeden z poczytnych pekińskich dzienników „Xin Jing Bao" opublikował komentarz poświęcony kontrowersjom wokół tak zwanego „dębu Hitlera" w Jaśle.

Autor komentarza, który ukazał się także na kilku chińskich portalach, przestrzega przed pozbywaniem się historycznych symboli, nawet tych najbardziej bolesnych.

Informacje o konflikcie wokół „dębu Hitlera", zasadzonego w Jaśle z okazji rocznicy urodzin przywódcy III Rzeszy, obiegły kilka dni temu chińską prasę. Pekiński dziennik „Xin Jing Bao" na stronie z komentarzami do bieżących wydarzeń zamieścił dziś obszerną analizę poświęconą kontrowersjom związanym z planami wycięcia dębu. Autor komentarza - Shi Jia - wzywa w nim do zachowania drzewa jako pamiątki „tragedii, która nie powinna się była wydarzyć".

Shi zwraca uwagę, że nie tylko Polacy borykają się z tego rodzaju przykrymi „pamiątkami przeszłości". Autor artykułu w „Xin Jing Bao" odnosi się w wyraźny sposób do chińsko-japońskich problemów dotyczących wspólnej histori.

W Chinach co jakiś czas powraca temat japońskich zbrodni z czasów II wojny światowej, podsycany przez antyjapońskie nastroje chińskiego społeczeństwa. W tym kontekście autor komentarza apeluje o rozważne podejście do historii i jej symboli, które zamiast rozniecać nienawiść powinny pozostać przestrogą dla potomnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.