Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10844 miejsce

Chiński 12. plan pięcioletni 2011 - 2015. Co eksportować?

Tematyka 17. plenum Komitetu Centralnego w październiku 2010 roku została po macoszemu potraktowana przez polskie media. Tymczasem Plenum zajmowało się następnym pięcioletnim planem, który określi priorytety gospodarcze i polityczne Chin.

Tematyka 17. plenum Komitetu Centralnego w październiku 2010 roku została po macoszemu potraktowana przez polskie media. Tymczasem plenum zajmowało się następnym pięcioletnim planem, który określi priorytety gospodarcze i polityczne Chin. Wydaje się, że warto wiedzieć co się dzieje u drugiej potęgi gospodarczej świata.

Plenum ustaliło następujące priorytety działań dla gospodarki (kolejność ustawiona przez autora notki):
1. stabilny i stosunkowo szybki rozwój gospodarczy;
2. zmiana struktury gospodarki (mniej energo- i materiałochłonna, mniejsze zanieczyszczenie środowiska);
3. postęp naukowo-techniczny jako główny środek do osiągnięcia celu tej zmiany;
4. zwiększenie nacisku na ochronę środowiska;
5. zwiększenie dochodów i poprawa życia ludności.

Dodatkowo Plenum położyło nacisk na zmniejszenie nierówności dochodów na linii najbogatsi- najbiedniejsi, prowincje nadmorskie - prowincje centralne i zachodnie, miasto - wieś.
wyraźnie podkreślono potrzebę unowocześnienia rolnictwa.

Biorąc pod uwagę, że tradycyjnie stosunek naszego eksportu do Chin do importu z Chin wynosi ok. 1:10, warto zastanowić się nad naszymi szansami zwiększenia eksportu.

Wydaje się, że szanse w firmach projektujących i budujących instalacje do uzdatniania wody, ochrony wody i powietrza. W tej dziedzinie warto się skoncentrować na prowincjach rozwiniętych (w pobliżu wybrzeża wschodniego). Są one najbogatsze i problemy ochrony środowiska są tam najbardziej odczuwalne.

Następną szansą są wszelkie inwestycje produkcyjne i usługowe w mniej rozwiniętych gospodarczo prowincjach (zachód i środek Chin). Oczywiście tu, liczy się dostęp do energii i dostępność infrastruktury komunikacyjnej.

Unowocześnienie rolnictwa spowoduje zwiększenie wydajności pracy i konieczność przekwalifikowania całej armii ludzi z obszarów wiejskich. Poza tym występują bardzo duże różnice w liczbie osób wykształconych w prowincjach. Skrajny przypadek to Tybet, gdzie około 80 proc. osób ma wykształcenie podstawowe lub nie ma żadnego wykształcenia. W prowincjach
Yunnan, Qinghai, Guizhou, Gansu, Sichuan ten odsetek wynosi pomiędzy 50 i 60 proc. Istnieje na pewno szansa wejścia na rynek oświatowy. Przy czym, trzeba pamiętać o tym, że są to biedne prowincje.

Inna szansa szykuje się przed dobrymi polskimi uczelniami. Kształcenie Chińczyków w Polsce i na miejscu w Chinach. W obszarze biznesu największe szanse mają uczelnie sklasyfikowane w ostatnim rankingu europejskich szkół biznesu przygotowanemu przez "Financial Times". Na 39. miejscu, w grupie drugiej znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego, na 67 miejscu, w grupie trzeciej Szkoła Główna Handlowa.

Full text of Communique of the Fifth Plenum of the 17th CPC Central Committee
Koźmiński i SGH wśród najlepszych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dokładnie tak.
Poza tym bardzo dobre jednostki analityczno-sztabowo-naukowe z których władza i nie tylko władza CHCE korzystać.
Poza tym szacunek dla wiedzy czego w Polsce zupełnie nie widać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 17.12.2010 11:12

A więc nie żywioł jak u nas lecz plan jest jednym z czynników ich sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.