Facebook Google+ Twitter

Chiński czołg zamiast marzanny zostanie utopiony w Wiśle

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-03-21 16:54

W pierwszy dzień wiosny aktywiści protybetańscy, zamierzają symbolicznie utopić wykonany specjalnie na tą okazję chiński czołg – symbol okupacji . Akcja rozpocznie się w czwartek o godz. 14.00 pod Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej

Wydarzeniu towarzyszyć będzie chiński smok oraz transparenty wskazujące na nowego prezydenta Chin, Xi Jinpinga - odpowiedzialnego obecnie za sytuację w Tybecie. W czasie ostatnich czterech lat w proteście przeciwko chińskiej polityce aktu samospalenia dokonało tam 109 osób.

„Nasza akcja odbywa się także w Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem – to dobra data aby przypomnieć o okupacji Tybetu i polityce Chin względem Tybetańczyków, która przypomina apartheid” - mówi Piotr Cykowski, współprzewodniczący Students for a Free Tibet Poland.

„Między innymi w ten sposób chcemy zachęcić Polaków do wspierania Tybetańczyków, których prawa od ponad 50 lat są łamane na olbrzymią skalę” - powiedziała Agnieszka Wolska, aktywistka SFT Poland.

W zeszłym tygodniu chiński parlament zatwierdził nowego prezydenta Chin Xi Jinpinga i piątą generację chińskich przywódców. Prezydent Xi chce wywrzeć wrażenie polityka otwartego i nowoczesnego. Chiny pod jego przywództwem pozostają jednak państwem autorytarnym, które stosuje przemoc i represje aby utrzymać całkowitą kontrolę nad Tybetem.
(Agnieszka Wolska)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Chiny Tybet


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.