Facebook Google+ Twitter

Chiński desydent, czy afgańska działaczka? Kandydaci do Pokojowej Nagrody Nobla

W ubiegłym roku decyzja o nagrodzeniu Baracka Obamy Pokojową Nagrodą Nobla wywołała wiele kontrowersji. Eksperci twierdzą, że w tym roku Akademia nagrodzi bardziej "tradycyjnego" kandydata. Kogo? Przekonamy się o godz. 11.

Liu Xiaobo, www.wikipedia.org / Fot. VOA staffCzłonkowie Komitetu Noblowskiego nie udzielali żadnych informacji nt. nominowanych osób. Niektórzy z nominujących zdradzili jednak kilka szczegółów: wiadomo, że w gronie kandydatów znajdują się m.in. afgańscy aktywiści, rosyjskie stowarzyszenie broniące praw człowieka, dysydent z Chin oraz... internet.

Bukmacherzy obstawiają, że największe szanse na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla ma Liu Xiaobo - profesor literatury chińskiej, chiński desydent, który od wielu lat jest mocno zaangażowany w walkę o demokratyzację Chin. Obecnie Xiabo odsiaduje wyrok 11 lat więzienia za "działalność wywrotową". Chiński rząd jest niezadowolony z powodu tej nominacji, eksperci natomiast twierdzą, że przyznanie nagrody Chińczykowi zwróciłoby uwagę na kwestię łamania praw człowieka w tym kraju.

Drugą faworytką jest Afganka Sima Samar - działaczka stojąca na czele Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka, walcząca o przestrzeganie praw kobiet w ojczyźnie. W tym przypadku eksperci twierdzą, że przyznanie nagrody Samar zwróciłoby uwagę świata na kwestię traktowania kobiet w świecie islamu.

"Komitet jest pod presją ze strony wielu środowisk" - mówił Jan Egeland, dyrektor instytutu spraw międzynarodowych w Oslo.

Kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Przekonamy się już o godz. 11.

Czytaj też:
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Liu Xiaobo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.