Facebook Google+ Twitter

Chiński lodołamacz wytyczy "drogę północną"?

W lecie tego roku chiński lodołamacz "Syuelun" podejmie próbę przepłynięcia szlakiem północnym od wybrzeża Syberii do Morza Barentsa.

 / Fot. United States Federal Government/domena publicznaChiny już kila lat temu wyraziły zainteresowanie Arktyką i wzmacniają swoją obecność w tym regionie. W tym roku planowana na lipiec, sierpień i wrzesień wyprawa jest już taką piątą. Ukoronowaniem ekspedycji będzie wizyta w Islandii i rozmowy o współpracy dwustronnej w dziedzinie badań naukowych prowadzonych na Arktyce.

"W przypadku pomyślnej realizacji planu będzie to pierwszy raz, kiedy statek dotrze do Morza Barentsa przez trasę północno-wschodnią" - powiedział szef chińskiego instytutu Oceanological w sprawozdaniu dla Barents Observer.

Pekin poinformował również o planach budowy nowego lodołamacza w 2013 roku o pojemności 8 tys. ton. Wraz z istniejącym już lodołamaczem “Snow Dragon” (Xuelong) będzie mógł wziąć udział w trzech wyprawach przewidzianych na 2015 rok.

Potencjał tego regionu jest ogromny. Arktyka może stać się najważniejszym szlakiem handlowym na świecie. Ma ona także bogate zasoby, w tym ryb i minerałów oraz prognozuje się, że ponad 10 proc. światowych złóż ropy naftowej i 30 proc. pokładów gazu ziemnego.

Głównym zadaniem naukowców jest zbadanie wód morskich, atmosfery i warunków ogólnych na Oceanie Arktycznym. Lodołamacz "Syuelun" obecnie prowadzi badania u wybrzeży Alaski i Kanady.

Oprócz wyprawy lodołamacza, Chiny planują jeszcze w kwietniu wysłać kilka grup arktycznych w ramach programu badań nad mechanizmami zmian klimatu i środowiska.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawe wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.