Facebook Google+ Twitter

Chiński minister obrony w Belgradzie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-07 22:20

Chiński minister obrony, Liang Guanglie, odbył dziś oficjalną wizytę w Serbii. Jest to pierwsza wizyta chińskiego ministra w tym kraju od 25 lat.

Chiński minister obrony Linag Guanglie jest perwszym od 25 lat ministrem tego resortu, który odwiedził Serbię, http://www.mod.gov.rs/cir/vesti/images/090907_mo_kina_01.jpg / Fot. mod.gov.rsChiński minister obrony Liang Guanglie został przyjęty z honorami wojskowymi w Belgradzie, gdzie spotkał się ze swoim serbskim odpowiednikiem Draganem Šutanoviciem. Na wspólnej konferencji prasowej, serbski minister obrony podkreślił znaczenie wizyty i dodał, że ma ona miejsce po niedawnej wizycie prezydenta Borisa Tadicia w Pekinie. Dodał także, że współpraca między obydwoma ministerstwami pozostaje „najlepsza w ramach współpracy między dwoma krajami”.

Serbski minister wyraził wdzięczność dla Chin, za ich poparcie dla Serbii na arenie międzynarodowej, głównie w kwestii Kosowa. Dodał również, że „chroniąc prawa Serbii w Kosowie chronimy praw jednych i zjednoczonych Chin”.

Według serbskiego ministra współpraca wojskowa między obydwoma krajami powinna rozwijać się jeszcze prężniej, ze szczególnym uwzględnieniem takich dziedzin jak medycyna wojskowa, szkolenia, ekonomia, nauka, oraz wymiana doświadczeń dotyczących misji pokojowych.

Jednym z tematów rozmów była także walka ze światowymi zagrożeniami, jak terroryzm i przestępczość zorganizowana. Obaj ministrowie wyrazili potrzebę współpracy w zwalczaniu tego typu zagrożeń. „Wyrażamy nasze wspólne pragnienie współpracy w zwalczaniu tych zagrożeń i wymianie informacji” - powiedział Šutanović.

Szef chińskiej obrony podkreślił z kolei, że rozmowy w Belgradzie były „szczere i otwarte” co pozwoliło na „osiągnięcie konsensusu we wszystkich kwestiach”. Guanglie dodał również, że Chiny i Serbia, mimo iż geograficznie odległe, posiadają „przyjacielskie relacje zakorzenione w sercach obydwu narodów”.

Chiński minister obrony podczas wizyty w Belgradzie spotkał się również z prezydentem Tadiciem, premierem Cvetkoviciem oraz szefem serbskiej dyplomacji Vukiem Jeremiciem. Prezydent Tadić po spotkaniu podkreślił, że poprzez ustanowienie partnerstwa „Chiny stały się jednym z czterech filarów serbskiej polityki zagranicznej”.

Na podstawie: www6.b92.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.