Facebook Google+ Twitter

Chiński premier będzie w Europie myślał nad walką z kryzysem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 10:18

Chiński premier Wen Jiabao rozpoczyna wizytę w Europie. Głównym tematem spotkań chińskiego polityka z europejskimi przywódcami mają być współpraca handlowa Chin z Unią Europejską oraz wspólna walka ze skutkami kryzysu ekonomicznego.

To pierwsza wizyta chińskiego polityka w Europie od zerwania przez Pekin szczytu Chiny-Unia Europejska, do którego miało dojść we Francji na początku grudnia ubiegłego roku. Chińskie władze ochłodziły kontakty z Unią Europejską po spotkaniu, przewodniczącego wówczas pracom Unii, francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z Dalajlamą.

UE jest największym partnerem handlowym Chin. Podróż po Europie Wen Jiabao rozpoczyna od udziału w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Potem odwiedzi Niemcy, Hiszpanię i Wielką Brytanię. W Brukseli będzie gościł w unijnych instytucjach.

Szef unijnej dyplomacji Javie Solana powiedział, że Chiny mają do odegrania ważną rolę w walce ze skutkami globalnej recesji. Podczas rozmów w Brukseli prawdopodobnie nie zabraknie tematów drażliwych dla obu partnerów - sytuacji praw człowieka w Chinach oraz chińskich oskarżeń o protekcjonizm handlowy wewnątrz Unii.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.